DIY: Barvanje avta

Pleh, rja, ojačitve, šipe...
TypeKoshiR
Biceps Tuner
Prispevkov: 913
Pridružen: 16 Nov 2004, 10:06
Kraj: Sk.Loka
Kontakt:

DIY: Barvanje avta

Odgovor Napisal/-a TypeKoshiR »

Da odprem debato o dost zanimivi temi, sam sem pobarval ze dosti odbijacev, podaljskov,letvic in podobnih bedarij zdaj pa bi rad sam pobarval cel avto, pistole za barvat so ze na poti (sata) upam da se bo zadeva obnesla veliko bolje kot pa se ta "cheap shit" pistola ki jo imam zdaj.

Zdej mal me zanima ce ima kdo izkusnje z barvanjem (avtolicarstvo) in pa ce kdo ve kdo organizira tecaje za to in pa kje se dobi ugodno in kvaliteten material, ki se potrebuje za barvanje (za pripravo avta, zascito, ciscenje...)

Ali pa kaksna stran kjer je dobro opisan postopek priprava,barvanje,brusenje, poliranje...

Tko da ce ima kdo kaksne info. iz prve roke bi bil vesel vsake info.

LP
MUGEN CR-X
Uporabniški avatar
PiLLLe
Ročna freak
Prispevkov: 387
Pridružen: 12 Okt 2004, 13:09
Kraj: lublana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a PiLLLe »

Jst jih sam striham doma. Tudi pozimi v neogrevani garazi, pa do zdej nism meu nobenih problemov. Sam pazit je treba da ni glih 0 not v garazi :D

Uporabljam Sata pistole, barve vecinoma kupujem v maxmayerju na fuzinah ali chemotu na vicu, najbolj se pa obnesejo 2komponetne barve.
Avto je treba dobro spucat, jaz ga prvo spiham, nato z nitrotom ocistim povrsino (vlazna krpa z neprevec nitra), spricas priblizno 25cm stran od pleha, s tem da gres prvo kote in robove nato pa ravne velike povrsine. Hitrost premikanja pistole ti dela razlicne finishe od pomarancastega(hitro gibanje) do debelega nanosa ki rado stece (pocasi)...itd itd :D
Some of you may have been born wild, but i was born to f uck in style :P :DSlika
speedy_gonzales
Pawa user
Prispevkov: 341
Pridružen: 04 Feb 2007, 23:42
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a speedy_gonzales »

zanimiva tema, tut mene zlo zanima, ker mam ze nekej izkusenj, (fotru popravu mal kombija, pa frendu vrata, pobarvu skuter, sam nekak me mika da bi se mal bl poducu, ker tut sam nameravam svojga polota mal zrihtat cez zimo, in bi rd da izpade tko k mora.

drugac me pa zanima, a je recmo k avto barvas, treba staro barvo cist stran spravt, al sam tm kjer je rja pa praske pa to. to me zanima zato, ker nevem a je barva k jo naneses cez staro barvo enak obstojna, pa ma enak odtenk, kokr barva k jo naneses na kit pa primer?
2 fast 2 live, 2 young 2 die
Uporabniški avatar
PiLLLe
Ročna freak
Prispevkov: 387
Pridružen: 12 Okt 2004, 13:09
Kraj: lublana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a PiLLLe »

Podlago zbrusis z finim smirglom, tako da zagotovis novi barvi oprijem.

Razlicne podlage lahko pripeljejo tudi do razlicnih odtenkov. Vsekakor je pa najbolje pred finishom dati temeljno ali spric kit, da vsaj malo pokrijes luknjice. Seveda se tudi to zbrusi z finim vodobrusnim.
Some of you may have been born wild, but i was born to f uck in style :P :DSlika
Uporabniški avatar
smile4me
Pawa user
Prispevkov: 120
Pridružen: 02 Apr 2006, 19:11
Kraj: fetish machen

Odgovor Napisal/-a smile4me »

vi bi to kr doma štrihal......kaj pa smeti,prah..pa te pizdarije?
Elektrika je edina kurba k zna res nazaj udart ce jo preveč slataš!
nightrider31
Majkl Najt
Prispevkov: 83
Pridružen: 10 Okt 2004, 21:02
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a nightrider31 »

Končno poliranje dela cudeže :-°
Slika
Uporabniški avatar
zlabo
Pawa user
Prispevkov: 133
Pridružen: 14 Sep 2006, 16:08
Kraj: Nožice

Odgovor Napisal/-a zlabo »

splača se tudi pri kakšnem ličarju najeti peč, sploh če je kak znanec, se da dosti ugodno zadevo najet.
frend moj vse sam dela in morm rečt da mu kar ratuje,ima pa enega ličarja da potem pri njemu štriha. Šprickit se pa itak doma pihne gor
Uporabniški avatar
PiLLLe
Ročna freak
Prispevkov: 387
Pridružen: 12 Okt 2004, 13:09
Kraj: lublana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a PiLLLe »

smile4me napisal/-a:vi bi to kr doma štrihal......kaj pa smeti,prah..pa te pizdarije?
Like ja. Raznorazni crapi ki so vredni do par k€ se dajo lepo postrihat doma. Ce ne nc druzga se ga pripravi na strihanje in se ga pelje v pecko. Kosta pa ce se nemotim cca 60k bivsih sti na uro.
Some of you may have been born wild, but i was born to f uck in style :P :DSlika
Uporabniški avatar
smile4me
Pawa user
Prispevkov: 120
Pridružen: 02 Apr 2006, 19:11
Kraj: fetish machen

Odgovor Napisal/-a smile4me »

PiLLLe napisal/-a:
smile4me napisal/-a:vi bi to kr doma štrihal......kaj pa smeti,prah..pa te pizdarije?
Like ja. Raznorazni crapi ki so vredni do par k€ se dajo lepo postrihat doma. Ce ne nc druzga se ga pripravi na strihanje in se ga pelje v pecko. Kosta pa ce se nemotim cca 60k bivsih sti na uro.
no tko sm vsaj jst delal, kar se tiče plastik, kar sm menal na avtu. doma sem lepo temeljito pripravil do šprickita ter zanesel lepo ličarju, kjer mi je lepo sam še pihnil barvo. Na koncu sem dobu še pohvalo od ličarja če sm slučajno kak ličar, da tko dobr prpravm, kar še marskter ličar ne :D
Elektrika je edina kurba k zna res nazaj udart ce jo preveč slataš!
speedy_gonzales
Pawa user
Prispevkov: 341
Pridružen: 04 Feb 2007, 23:42
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a speedy_gonzales »

smile4me napisal/-a:vi bi to kr doma štrihal......kaj pa smeti,prah..pa te pizdarije?
pac studentski zepi pa to, pa se za avto k je vreden 300-400k starga dnarja, ne mislm dajat 200k za barvanje
2 fast 2 live, 2 young 2 die
Uporabniški avatar
zlabo
Pawa user
Prispevkov: 133
Pridružen: 14 Sep 2006, 16:08
Kraj: Nožice

Odgovor Napisal/-a zlabo »

PiLLLe napisal/-a: Like ja. Raznorazni crapi ki so vredni do par k€ se dajo lepo postrihat doma. Ce ne nc druzga se ga pripravi na strihanje in se ga pelje v pecko. Kosta pa ce se nemotim cca 60k bivsih sti na uro.
60k SIT na uro?? #-o
ta kolega ki bo tudi meni neki rihtal na avtu, da ličarju za najem peči 100€ za eno štrihanje celega avta. Če pa štrihaš po kosih, pa mislim da je cena 20€ na kos (blatnik, odbijač, havba...). Vglavnem splača se, ker je potem vsaj poštrihano kot je treba
Uporabniški avatar
PiLLLe
Ročna freak
Prispevkov: 387
Pridružen: 12 Okt 2004, 13:09
Kraj: lublana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a PiLLLe »

Ja 60k sit je bilo meni nazadnje receno :D Namrec pecka pozre kr velko kolicino kurilca :D :D :D
Some of you may have been born wild, but i was born to f uck in style :P :DSlika
Uporabniški avatar
zlabo
Pawa user
Prispevkov: 133
Pridružen: 14 Sep 2006, 16:08
Kraj: Nožice

Odgovor Napisal/-a zlabo »

ah dobr, tolk pa spet ne no :-s sam sej a niso te peči na štrom?
drugač je pa pomoje ful odvisn od ličarja za kok dnarja ti bo dal v najem, pa dost pomaga če ga poznaš. Ker po moji kmečki logiki, da to rečeš enemu nepoznanemu, ti bo ful ceno navil, ker si ti pač zanj potencialna konkurenca, še sploh če vid da dobr nardiš :D
Uporabniški avatar
PiLLLe
Ročna freak
Prispevkov: 387
Pridružen: 12 Okt 2004, 13:09
Kraj: lublana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a PiLLLe »

enivej :D men bk kok so pecke :D striham doma in to brez problema, tut pozim :) Predzadn kamion k sm ga pihnu je blo to februarja al kdaj letos, mi je pri brusenju z vodobrusnim zmrznla voda s katero sm brusu pa se kamion se dandanes pelje brez luscenja in vsega :)
Some of you may have been born wild, but i was born to f uck in style :P :DSlika
LAKI
Greenstuff
Prispevkov: 21
Pridružen: 22 Dec 2005, 23:46
Kraj: prekmurje

Odgovor Napisal/-a LAKI »

(kopirano iz HCS- avtor sem jaz)

Jaz mam kar nekaj izkušenj z barvanjem pa bi tu par stvari dodal:

Če so velika luknje ali razpoke najprej uporabi poliesterski kit z vlakni. Brusi se lahko z grobim papirjem (100). Ko zbrusiš daš gor poliesterski kit
navaden- brez vlaken. Brusiš lahko z papirjem (250 ali 350). Ko maš vse linije poštimane brez grbic ali jamic ampak zare vse u nulo (ker se bo pokazalo na koncu ko boš pobarval) lahko začneš z špric kitom. Še prej naneseš primer. Enostavno ga vliješ v pištolo in naneseš...Priporočam da uporabljaš dvokomponentni špric kit . Bolje se suši lahko, naneseš debelejši sloj. Špric kit nanašaj v enem ali dveh slojih (odvisno od potrebe). Preden začneš brusit špric kit...
Obstaja ena varka: naše oko težko zazna majhne jamice zato površino posprejaj z črnim ali kakim drugim sprejem čisto na tanko od daleč da nastane samo meglica na površini. Počakaš da se posuši (sprej) iz začneš brusit z papirjem 350 ali 450 ali 500 (odvisno koliko moraš zbrusi). Brusiš tako dolgo da tista meglica od spreja popolnoma izgine (potem si siguren da je vse enakomerno pobrušeno). Nato začneš z mokrim brušenjem z papirjem 500 do 1000 odvisno kašno kavaliteto hočeš 800 je po moje čist dovolj. Vodobrusni papir mora biti moker drugače ne nareiš nič. Jaz si pomagam z navadno gobo (kot je za pranje avtov).

Barvaje: Površina mora biti suha. O?isti jo silikonskim redčilom (ne razrečilom) in se nato površine več ne dotikaj z golimi rokami (ker so mastne). Tla morajo biti polita z vodo da se ne dviga prah. Barva se meša v dveh razmerjih 4:1 ali 4:2 . Priporočam posebne merilne palice. Na oko gre samo je barva včasih gosta včasih redka, včasih preveč ali premalo trdilca. Pištola za barvanje mora biti dobro očiščena. Zmešano barvo vlivaš v pištolo skozi posebno cedilo (priporočlijvo ni pa obvezno). Prostor kjer barvaš naj bo topel nad 15c in dobro osvetljen. Preden začneš barvat
si dobro nastavi pištolo (količina barve, snop,pritisk v cevi mara bit od 3,5 do 4.5 bara). Barvo nanašaj v tankih slojih v odaljenosti od 25 do 30 cm. Jaz vedno prvo pobarvam zahrbtna mesta (kaki robi) in nato ostalo. Dobro je met kakega prijatelaj zreven de še on pogleda če si kaj spregledal Razz.
Pred nanašanjem laka mora bit barva na otip suha (čim manj se dotikaj ne briši z silikonskim redčilom) Lak nanšaj enako kot barvo pri tem moraš pazit da ti ne steče.

P.S. Z silikonskim redčilom čistiš samo prerd nanosom primerja ali barve če je površina kitana!

Jaz vse delam z MOBIHEL. Imajo vse od barve do trdilcev in primerjev. Najdeš jih skoraj v vseh trgovinah pa še dosti cenejši je od drugih.

To sem napisa od grobe priprave. Odvisno je od površine. Npr. za kakšno ogledalo ki ni opraskano je dovolj če zbrusiš samo z vodnim papirjem naneseš primer in barvo + lak (preiskušeno v praksi). Čim manj kita tem bolje.

Jaz imam največ problemov z umazanijo (prah, insekti,..). Včasih zagode tudi kondez iz kompresorja če ne prazniš sproti #-o .

Doma se da lepo pobarvat če se izogneš tem malenkostim. Vsi ki mislite da je komora zelo čista se motite. Dosti krat sem že videl kako ličarji popravljajo napake in to velike.


Košir priporočam ti da kupiš zraven sušilec kondenza. Dobro je imet dovolj velik kompresor da imaš konstaten pritisk zraka. Na koncu ne pozabi zaščitno masko...


Upam da sem pomagal kaj O:)
LAKI
Greenstuff
Prispevkov: 21
Pridružen: 22 Dec 2005, 23:46
Kraj: prekmurje

Odgovor Napisal/-a LAKI »

Nastavitev pištole:

Jaz si pištolo nastavljam tako (obvezno mora biti čista u nulo):
-pritisk v cevi mora bit od 3,5 do 4,5 bara
-verjetno imaš manj kvalitetno pištolo (tiste ki stanejo manj kot 50k, profesiolnalne so od 100k naprej Razz ) zato ti priporočam da si snop razprševanja nastaviš malo ožji, samo ne preveč..
-vijak za količino laka prvo privij na minimum in nato počasi odvijaj da boš prišel do lepega snopa. Nastavitev vmes preizkušaj na pločevini da vidiš rezultat
- ker ne barvaš v komori (manjša temperatura) obstaja verjetnost da ti barva steče. Barvat začni na manj dostopni in vidnih mestih (kaki robi ali luknje tam boš hitro ugotovil kako se obnaša lak in ni posebne panike če malo zaje...) Lak nanašaj v tankih slojih v oodaljenosti 25 do 30 cm.

Če ti lak steče na kakem mestu ni posebne panike. Ko se zares dobro posuši ga lahko zbrusiš z zelo finim vodobrusnim papirjem (grobost 2000 ali več) in spoliraš
Uporabniški avatar
Ferrarist
Pawa user
Prispevkov: 464
Pridružen: 25 Jun 2005, 23:01

Odgovor Napisal/-a Ferrarist »

LAKI napisal/-a:...pritisk v cevi mara bit od 3,5 do 4.5 bara

WTF?meni na pištoli piše MAX 3 bar...pa niso glih neka leva jajca za 50 eur...
speedy_gonzales
Pawa user
Prispevkov: 341
Pridružen: 04 Feb 2007, 23:42
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a speedy_gonzales »

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> za laki-ja
2 fast 2 live, 2 young 2 die
monster_d
Pošastko
Prispevkov: 349
Pridružen: 24 Okt 2004, 22:53

Odgovor Napisal/-a monster_d »

Ferrarist napisal/-a:
LAKI napisal/-a:...pritisk v cevi mara bit od 3,5 do 4.5 bara

WTF?meni na pištoli piše MAX 3 bar...pa niso glih neka leva jajca za 50 eur...
mores tudi gledat da pritisk po cevi med kompresorjem in pistolo tudi nekaj pade (10m cevi naceloma 1bar), sicr pa tale 3.5-4,5bara je zame tudi malo divji pritisk, sam barvam na 3bare.

Drugace pa se priporocam lepilne krpice, s katero pred barvanjem prebrises povrsino in s tem zmanjsas moznost smetk na povrsini.
Barvalo se bi naj med 20-25stopinj, sploh danasnje vodne barve so k**** ker se pocasi susijo, edina pozitivna zadeva je to da majo vecjo krivnost.
Fajn barvajte :D
Uporabniški avatar
Malecky
Fukus
Prispevkov: 1056
Pridružen: 29 Nov 2004, 22:00
Kraj: Žiri
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Malecky »

speedy_gonzales napisal/-a:=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> za laki-ja
Hvala laki za opisano! Sicer doma ne bom štrihal, rad bi pa pripravil zadeve na štrihanje.

Zanima me še, kako zalepit plastične odbijače pa te detajle s kitom, kaj kupit in kje.

Ma kdo kako stran s navodili oz. opisi dela s poliestrom...ubistvu bi sam osnovne lukne flikal.
Slika Tuning makes the heart grow fonder
Odgovori