Group buy led diode (tokrat zares aka 20.3.2006)

Vsa navlaka ki se pase izvenserijsko na vašem konjičku! Od neonk preko spojlerjev do športne radijske antene...
Uporabniški avatar
DrMr
Diplomant Pižotarstva
Prispevkov: 394
Pridružen: 03 Apr 2005, 09:28

Odgovor Napisal/-a DrMr »

... upor zmanjša napetost glede na tok, kak upor je ne vem, če boš vzporedno vezal 200 ledic, bo en upor premalo, če pa boš na vsako ledico zaporedno vezal upor pa bo o.k. /samo dosti dela in kablovja), če pa bo prevelik upor, pa bo ledica tlela... za kompleksne projekte (npr. da boš imel 500 ledic) je boljše za celi sistem naredit regulator napetosti...
Slika
... kdor ne dirka, naj se vozi...
Uporabniški avatar
urosbe
Most Wanted
Prispevkov: 587
Pridružen: 16 Maj 2005, 23:49
Kraj: Škofja Loka

Odgovor Napisal/-a urosbe »

Ker se ravno odvija debata o tem, pa vidim da nekateri razturate to področje, bi prosil za nasvet. Gre za angel eyes krogce, ki jih bi rad tako zvezal, da bo zadeva delala, da se mi ne bi zgodilo, da bom moral luč odpirat zaradi napačnega upora ali kaj podobnega:)

Skratka, poleg vsakega krogca angel eyes sem dobil 2 ledice, 1 upor ter shemo. Ledice svetijo belo in so 15000 mcd. Kako naj zadevo zvežem in ali mi pride v poštev priloženi upor ali naj uporabim kaj drugega (boljšega)?

Slika

Slika

Slika

Glede na to, da se ledici dotikata drug druge bi bilo verjetno najbolj enostavno vezati plusa skupaj, minusa skupaj nato pa ustrezen upor vmes?

Že vnaprej hvala!

LP
Uroš
EdgE
Greenstuff
Prispevkov: 37
Pridružen: 25 Dec 2004, 10:45

Odgovor Napisal/-a EdgE »

Glede na to da sta ledici čisto skupaj bo verjetno bolje če narediš z vzporedno vezavo (manj možnosti da prideta napačni žički skupaj), samo pol rabiš močnejši upor, da bo prišlo na njem do večjega padca napetosti.
Uporabniški avatar
DrMr
Diplomant Pižotarstva
Prispevkov: 394
Pridružen: 03 Apr 2005, 09:28

Odgovor Napisal/-a DrMr »

... Urosbe, teorije še nekaj imam (pa diplomo tudi nekje ??), barve uporov, pa novi tipi ledic (na koliko V?) pa so mi žal po dobrih 15 letih ne elektrotehničnega delovanja že mimo,... če imaš načrt, bi na tvojem mestu poskusno vezal omenjeno zadevo, pa pustil laufat 3 dni priklopljeno, pa malo vmes šlatal upor (če se kaj pregreva)... najbolj ziher ni nič, lahko da pač crkne ledica, pa boš spet žiga-žaga... pa saj je na forumu veliko mladih študentov, dajte mu zračunajte eno shemo z zenerco... kje ste ?...
Slika
... kdor ne dirka, naj se vozi...
Uporabniški avatar
Wizz
Pawa user
Prispevkov: 111
Pridružen: 12 Mar 2006, 01:43
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Wizz »

Grem šele drug let na elektro, tko da če tole ne štima, rečmo da samo na glas razmišlam :) Kaj pa če vzameš kr ledice od croma_moža (v svetilnosti ni take razlike, glede na to, da tega ne rabis za osvetljevanje ceste) in potem vzames tiste upore, ki si jih dobil zraven in ves da so uredu in pac vezes vsako ledico posebej na 12V z preduporom pac. Tud če se dotikata ++ pa -- (vzporedno), ni nič narobe, ali pač? :-k
EdgE
Greenstuff
Prispevkov: 37
Pridružen: 25 Dec 2004, 10:45

Odgovor Napisal/-a EdgE »

Tuki je mal teorije o ledicah pa še drugih elementih: http://www.kpsec.freeuk.com/components/led.htm

Drugače bi pa 1 KOhm upor moral biti skoraj dovolj tudi če pride do nihanja napetosti.
Uporabniški avatar
Malecky
Fukus
Prispevkov: 1056
Pridružen: 29 Nov 2004, 22:00
Kraj: Žiri
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Malecky »

Pa peesda boljsih linkov kot sem jih prilepil se ne da dat! ](*,)

tam je spisan direkt za najbolj tupe americane tko da je vse jasno, lahko se doda sam se dioda, led calculator je pa linkan.
Slika Tuning makes the heart grow fonder
Uporabniški avatar
urosbe
Most Wanted
Prispevkov: 587
Pridružen: 16 Maj 2005, 23:49
Kraj: Škofja Loka

Odgovor Napisal/-a urosbe »

No jaz bi šel kar na najbolj "safe" varianto, torej še eno zenerco... čist za vsak slučaj... Skupaj bom moral dati verjetno + in + pa - in - ja (zaradi prostora)...
alesi
Damzapir :)
Prispevkov: 174
Pridružen: 11 Okt 2004, 08:14
Kraj: Radolca

Odgovor Napisal/-a alesi »

Kot sem videl mas zdej predupor velik 110ohmov pri zaporedni vezavi diod,zdej ce bos dal pa vzporedno pomeni da bo na uporu padec napetosti okrog 9V to pomeni da bos moral dati upor 225ohmov,jaz za ledice na 12V dajem 500ohmov pa se nisem imel problemov.(za vsako posebej 500 ce so vzporedno 2 pa pol manj)
Slika
Uporabniški avatar
drag206
Pejnourt
Prispevkov: 7
Pridružen: 04 Apr 2006, 11:44
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a drag206 »

Živ

mene pa zanima ali lahko zrihtaš tudi ledice (npr-modre), ki jih lahko daš namesto 12v žarnic v armaturki - t.i. pnp fassung - kot na tem linku

http://shop.wiltec.info/tabshop_s/pnp_f ... 11052.html

Datenblatt (Datasheet) - PnP-Fassung
------------------------------------------------------------------------
Farbe (Emitting Color) Blau (blue)
Wellenlänge (Wavelength) 470nm
Linsentyp (Lenstype) wasser-klar (water clear)
Durchmesser (Size) 5 mm
Abstrahlwinkel (Viewing angle) diffus

Leuchtstärke (Intensity) 800 mcd
Spannung (Forward Voltage) 3,6V bei 20mA
Selektion (Selection) 1F
Fassung (Socket) B8.5D, OSRAM-TYPE
Spannung (Voltage) 12-14 VDC
Strom (Current) 20 mA


lp, Rok
Uporabniški avatar
urosr
Ali-G Indahouse
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 Jun 2005, 01:13

Odgovor Napisal/-a urosr »

drag206 napisal/-a:Živ

mene pa zanima ali lahko zrihtaš tudi ledice (npr-modre), ki jih lahko daš namesto 12v žarnic v armaturki - t.i. pnp fassung - kot na tem linku

http://shop.wiltec.info/tabshop_s/pnp_f ... 11052.html

Datenblatt (Datasheet) - PnP-Fassung
------------------------------------------------------------------------
Farbe (Emitting Color) Blau (blue)
Wellenlänge (Wavelength) 470nm
Linsentyp (Lenstype) wasser-klar (water clear)
Durchmesser (Size) 5 mm
Abstrahlwinkel (Viewing angle) diffus

Leuchtstärke (Intensity) 800 mcd
Spannung (Forward Voltage) 3,6V bei 20mA
Selektion (Selection) 1F
Fassung (Socket) B8.5D, OSRAM-TYPE
Spannung (Voltage) 12-14 VDC
Strom (Current) 20 mA


lp, Rok
Na isti nacin sm si sam nardil, enostavo sm prlotu ledico z uporom v nosilec!
Uporabniški avatar
drag206
Pejnourt
Prispevkov: 7
Pridružen: 04 Apr 2006, 11:44
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a drag206 »

Hmm - hvala za odgovor - samo....glede na to da nisem glih nek elektronik (res, da sm se zarad tretje zavorne naučil spajkat) - si čist ne predstavljam - na nosilce v npr. klimi/onboard computerju si kr fiksno prilotal ledico z uporom??

sorry k morim, sam res ne obvladam preveč #-o
Uporabniški avatar
urosr
Ali-G Indahouse
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 Jun 2005, 01:13

Odgovor Napisal/-a urosr »

Ja žarnico sm dau vn iz nosilca(grla), pa notr prlotu diodo z uporom, +diode na eno stran pola grla, -diode na upor, drugo stran upora pa na drugi pol grla, pol pa grlo nazaj daš v števce pa probaš na kateri strani gori-ce ne gori grlo obrnes za 180 stopinj!
Uporabniški avatar
drag206
Pejnourt
Prispevkov: 7
Pridružen: 04 Apr 2006, 11:44
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a drag206 »

ok thanx - bomo probal - upam, da nam celga avta zažgal!! :D
Uporabniški avatar
urosr
Ali-G Indahouse
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 Jun 2005, 01:13

Odgovor Napisal/-a urosr »

drag206 napisal/-a:ok thanx - bomo probal - upam, da nam celga avta zažgal!! :D
: :D zakaj? itak bos lout uzuni!
Uporabniški avatar
Malecky
Fukus
Prispevkov: 1056
Pridružen: 29 Nov 2004, 22:00
Kraj: Žiri
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Malecky »

Sam da se pobaham kot naj ricer kar se tice ledic.

Na zadku moje kripe se jih oz. se jih bo nahajalo 68, spredaj cca. 20 pa se znotraj neki. :D:

Ene 100 ledic na avtu pa niti ena ne bo svetila v 3pm (podvozje, prtlaznik ipd.).
Slika Tuning makes the heart grow fonder
Uporabniški avatar
Pugi
N2O addiction team founder
Prispevkov: 2148
Pridružen: 07 Okt 2004, 13:06
Kraj: Turbolandija
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pugi »

Pa taglavn ko je treba šimfat... :-k
1 hors v gobec pa 300 pod haubo, pa maš rešen. Večje, k sta obe številke, bolj maš rešen.
Uporabniški avatar
Malecky
Fukus
Prispevkov: 1056
Pridružen: 29 Nov 2004, 22:00
Kraj: Žiri
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Malecky »

Razloz...ce si name replyju. ](*,)
Slika Tuning makes the heart grow fonder
Uporabniški avatar
Pugi
N2O addiction team founder
Prispevkov: 2148
Pridružen: 07 Okt 2004, 13:06
Kraj: Turbolandija
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pugi »

Ja a nis ti na suxu tud? A niste tm šimfal vsepovprek, sploh če je blo kej v zvezi z ledicami al pa aluwingi? Ma sj to bl za štos, ne mene resn jemat, ker še js sebe ne :D: Men osebno je dbest če je dobr narjen, pol pa karkol - aluwing, ledice, neonke... Mal te morm dražt 8-[ Btw, vidm da maš porabo nevarno nizko, a si sigurn da nimaš prerevne mešance :D:

Osebno sm mel včas kr dost enih neonk pa te navlake, sicer je dobr zgledal, ampak mi je kr mal dol padl, ker so vsi na svojih "Uno 45 rjave barve" začel furat isto modre neonke in pol se mi je zdelo k da mal idiot izpadem... Zdj čutm da mi vseskup počas dol pada ](*,)
1 hors v gobec pa 300 pod haubo, pa maš rešen. Večje, k sta obe številke, bolj maš rešen.
croma_man
AMZS addicted
Prispevkov: 955
Pridružen: 30 Nov 2005, 16:28
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a croma_man »

ja jst se tud s pugijem svinjam emm strinjam :D:
Odgovori