polnjenje klime

Sam ne v prazno!
Odgovori
Uporabniški avatar
RedBull
Pozor, Moderator na a.com!
Prispevkov: 165
Pridružen: 11 Okt 2004, 16:02
Kraj: okolica kranja

polnjenje klime

Odgovor Napisal/-a RedBull »

Informativno me zanima,kako poteka polnjenje klime oz. zamenjava plina....(pa ne mi zdj rečt plin vn,ga stehtat pa novga not predpisano količino...) ampak me zanima bolj podrobn postopek...ve kdo za dobr slo. link kjer je to napisano ali pa če bo kdo kaj napisu...mal sm že čekiru sam nič zanimivega našu

mam kmal predavanje glede tega pa bi blo fajn če bi že prej kaj več vedu 8-[
~mladi kakor mi...živimo za noči...~
Uporabniški avatar
RedBull
Pozor, Moderator na a.com!
Prispevkov: 165
Pridružen: 11 Okt 2004, 16:02
Kraj: okolica kranja

Odgovor Napisal/-a RedBull »

no bom kar zdaj na to sam odgovoru :)

postopek gre nekako tako. Pač moraš imet mašino za polnjenje klime-itak samo po sebi jasno. Na avtomobilih imaš dva priključka kamor priklopiš cevi (modr & rdeč priključek) Najbolje je da preden izčrpaš plin,da klima nekaj minut deluje. Nato avto ugasneš ter izčrpaš plin iz sistema (nato naprava sama očisti plin-gre skozi dva filtra in loči olje od plina-olje steče v zato pripravljeno posodico) nato sledi vakumiranje (naprava naredi podtlak v sistemu,in če je kje kakšna napaka v sistemu aparat sam zazna da nekje vleče fovš zrak in javi napako) to vse skupaj traja okol 25min,nato ko je vakumiranje končano sledi ponovno polnjenje klime z plinom ter oljem (za mazanje kompresorja) v sistemu je okoli 80 g plina (itak je ponavadi nalepka nekje okrog motorja kjer to odčitaš drugač greš pa v knjigo z tehničnimi podatki pogledat....nato dodaš še pravo količino olja (ponavadi se da 10ml več kot se je ga pa izčrpalo. No lahko se dada tudi floruscentno barvilo da se v primeru manjšega puščanja ugotovi (za to potrebujem posebno lučko ter očala) No cel postopek traja nekje eno šolsko uro oz. 45 min.

klima naj bi se na takšen način pregledala na nekje 4 do 5 let. Ker plin res minimalno pronica skozi cevi in se z leti malce izgubi posledica je pa slabše hlajenje kabine. Da se to naredi je dobr tudi zaradi kompresorja (ker ta olje je podoben zavornemu - zelo rad nase veže vlago) in se z leti naredi v sistemu nekakšna imulzija in s tem nastane slabše mazanje kompresorja....v najslabšem primeru crkne kompresor in je strošek od 500k naprej.

Vsi avto imajo isto olje 100 razen opel ki ima 46 (to je nekakšna oznaka) ter tudi 90% ima enak sistem polnjenje klime samo nekateri imajo malce drugačen postopek.

Uporablja se pa plin R134 včasih se je pa R132 (sam da je bil zelo škodljiv ozonski luknji zato so ga prepovedali. Zdajšnji plin pa tudi ni dobr tako da povzroča toplo gredo. Čez nekako 8 let bodo pa v sistemih začeli uporabljati CO2 prvi bo to na trg pripeljal mercedes S clasa (nism čist zihr za to claso) nekako čez 15 let bo pa ta sistem čisto izpodrinil zdajšnjega...

no tako nekako na kratko...upam da si boste nekateri ki ne poznate kako to poteka dobili majhno predstavo o tem postopku
~mladi kakor mi...živimo za noči...~
Odgovori