Klasicen topic za ta letni cas: Zimske gume

Tukej bomo obdelal teme v zvezi s testi gum, kaj natakniti na kakšne feltne in kdo nam bo nataknil...
G-4S
?eki ?an VTI
Prispevkov: 265
Pridružen: 07 Nov 2004, 21:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a G-4S »

Jst pa furam Continental 810 čez zimo (195/55/15). Super guma!

Ravno danes sem pa mami montiral zimske gume Firestone. Tud ta guma sploh ni slaba, sem imel takšno že na puntu.
ghibli
Presenetljivo normalen za hondaša
Prispevkov: 138
Pridružen: 12 Okt 2004, 18:33

Odgovor Napisal/-a ghibli »

a je sploh kakšna slaba guma ?? :blink:
Uporabniški avatar
Slide
Professional Drifter
Prispevkov: 159
Pridružen: 12 Okt 2004, 12:38
Kraj: Trboule(matk****)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Slide »

Teoretično so vse gume (priznanih) proizvajalcev dandanes dobre gume...Težko fališ, razlikujejo se v niansah, odtenkih obnašanja na cesti...enmu paše eno, drugmu drugo \:D/

P.S Spat pejt...lej kake oke maš že :D
Slika
Understeer is when the driver is scared, Oversteer is when the passengers are scared
G-4S
?eki ?an VTI
Prispevkov: 265
Pridružen: 07 Nov 2004, 21:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a G-4S »

V bistvu se pol najbolj razlikujejo po malenkostih kot so kotalni upor, hrup, obraba...

Meni je najpomebneje, da guma čimdlje časa obdrži svoje optimalne lastnosti - tukaj bi pograjal Pirelli (6000), ki je po dveh letih že skoraj povsem neuporabna za razliko od Potenze.

Pa pri gumah je še ta trik, da se lahko ista guma različno obnaša na različnih avtih. Tako da pri gumah je težko bit preveč pameten :D

Npr. letne gume imam sedaj Marshall, za katere je verjetno redkokdo slišal, ampak peljejo se za čuda odlično (nekje med Pirelli in Potenzo) - stestirano na Mobiringu :D
Uporabniški avatar
2.7TT
Lost in space (big boot)
Prispevkov: 628
Pridružen: 12 Okt 2004, 09:41
Kraj: Skofja Loka

Odgovor Napisal/-a 2.7TT »

ghibli napisal/-a:a je sploh kakšna slaba guma ?? :blink:
Sava eskimo S3.

Dizaster na mokri in suhi cesti. Biser na snegu.

WTF?

/jan
Alboreto
Sekira Tuning s.p.
Prispevkov: 418
Pridružen: 12 Okt 2004, 22:35
Kraj: Te prou nč ne briga ..AVTO:Clitoris 1.2 turbo
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Alboreto »

ghibli napisal/-a:a je sploh kakšna slaba guma ?? :blink:
Razne tigar pa trayal,pa taprve barum-ke so ble sploh pravi biser #-o
Dobre sam za kšn gumiradl,sam pa tud tm niso prenesle kšne hude preobremenitve :badgrin: :lol:
če ne gre, ankar s silo......vzem več kwadu!
Uporabniški avatar
Slide
Professional Drifter
Prispevkov: 159
Pridružen: 12 Okt 2004, 12:38
Kraj: Trboule(matk****)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Slide »

Sej pravim, da od priznanih proizvajalcev ni ravno slabih gum....
Sem štejem, Dunlop, Goodyear, Firestone, Pirelli, Michelin, Yokohama, Toyo, Falken, Continental, Uniroyal, tudi Semperit =D>, Nokian Zihr sem še kake spustu...
Nisem pa mislu raznih Kormoran, Matador, Sava, Barum...
Čeprov tud to ni več tko hudo kot je bla včasih razlika...sploh pri normalni(počasni vožnji) tudi te še nekako zadoščajo...

LP
Slika
Understeer is when the driver is scared, Oversteer is when the passengers are scared
ghibli
Presenetljivo normalen za hondaša
Prispevkov: 138
Pridružen: 12 Okt 2004, 18:33

Odgovor Napisal/-a ghibli »

prosim napišite svoje mnenje

sem tik pred nakupom zimskih. ok, vse kar je izven ljubljane je seveda ugodneje (bo treba jutri dobro pretuhtat kam iti). nekaj jurjev prišparat je seveda dobrodošlo, pojavilo pa se mi vprašanje glede oznak. vsi veste, da imamo različne hitrostne razrede gum. trenutno mam na gumah oznako V (naj bi bilo to ok do hitrosti 240km/h). informacij (kje je bolj poceni) sem dobil veliko "problem" pa je ker gre za hitrostna razreda T in H (T do 190km/h, H do 210km/h). naj še povem, da je cena (seveda istega profila) z oznako V dražja od H modela za 12 tisoč #-o kar se mi zdi veliko ( 1 guma cca 56.000). a očitno gre za razliko kvalitete oz. sestave gume. ne vem.

tu pa mi prosim pomagajte glede mnenj. ali bi bilo zelo "slabo", če bi se z gumo z oznako H peljal dosti hitreje kot le ta guma dovoljuje??? bi znal zaradi tega imeti (na cesti) probleme ?

lp
Uporabniški avatar
Slide
Professional Drifter
Prispevkov: 159
Pridružen: 12 Okt 2004, 12:38
Kraj: Trboule(matk****)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Slide »

Guma naj bi zdržala tudi večjo hitrostno obremenitev od predpisane...u bistvu jo mora, ampak potem nimaš več jamstva od proizvajalca...
Jaz ti rečem da kupi en hitrostni razred manj, saj dvomim, da se prav veliko voziš nad 210... poleg tega, pa lahko 50k SIT nameniš za kaj drugega, kar si hotel recimo nabavt pri avtomobilu ali doma...
Moje mnenje...

LP
Slika
Understeer is when the driver is scared, Oversteer is when the passengers are scared
ghibli
Presenetljivo normalen za hondaša
Prispevkov: 138
Pridružen: 12 Okt 2004, 18:33

Odgovor Napisal/-a ghibli »

ne ne vozim se veliko nad to hitrostjo (enkrat na teden pa sigurno...za dušo 8-) ). vseeno pa raje vprašam, ker pač o tem ne vem kaj dosti. po eni strani slide se strinjam s tabo...samo me pač zanima, glede na izjeme (trenutke, ko pač greš hitreje).
Uporabniški avatar
Pugi
N2O addiction team founder
Prispevkov: 2148
Pridružen: 07 Okt 2004, 13:06
Kraj: Turbolandija
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pugi »

Glej - guma z nižjim razredom je manj stabilna pri visokih hitrostih, to je glavni faktor... Ni zdj tko, da ti bo kr počla al pa kej takega...

Brez skrbi...
1 hors v gobec pa 300 pod haubo, pa maš rešen. Večje, k sta obe številke, bolj maš rešen.
bOnZy
sesalc tunning kid
Prispevkov: 65
Pridružen: 05 Nov 2004, 02:32
Kraj: Breg pri Žirovnici (okolica Bleda)

Odgovor Napisal/-a bOnZy »

mi smo do zdej mel na audiju zimske gume continental ts790, jutri gremo pa po gislaved (continental group) so ene švedske gume, ki smo jih mel na Golfu IV in jih je oče okarakteriziral kot da ni vozil boljših zimskih gum.
no fotr sej odloču po 2h zimskh sezonah menjat zimske gume (ne vem kaj je narobe z continentalkam, ker majo za moje pojme kr dost profila) tko da bom jutr se mal povedu, kuko se v suhem drzijo pa kuko se na mokrem (ko bo dž) pa kuko v snegu (ko bo sneg) v primerjavi z continentalkam ts790.
gume so v sloveniji dokaj neznane ... dobite jih pa lahko v AC Konim v Kranju ;) po dokaj ugodni ceni.
tm pač dela sosed, pa nam zmerj zrihta fejst dobro ceno za gume ;)

no ja če ma se kdo ksne izkušnje z gislavedm, bi rd še slišal njegovo mnenje ;)
Zadnjič spremenil bOnZy, dne 18 Nov 2004, 17:02, skupaj popravljeno 1 krat.
pUt tHe pEdAl tO tHe mEtAl iN sEkAj oViNkE!! :>
Slika Slika
Uporabniški avatar
2.7TT
Lost in space (big boot)
Prispevkov: 628
Pridružen: 12 Okt 2004, 09:41
Kraj: Skofja Loka

Odgovor Napisal/-a 2.7TT »

Jst mam zdej gor Michelin Pilot Alpin PA2 (H razred) in se kar obnese. Sicer sele tretja prestava enkrat malo neha s kopanjem in skripanjem, ampak overall je to dobra guma. Ghibli, za tvoj avto dej gor H razred, pa za katerokoli firmo se bos odlocil. Guma je le tvoj edini stik s cesto.

/jan
bOnZy
sesalc tunning kid
Prispevkov: 65
Pridružen: 05 Nov 2004, 02:32
Kraj: Breg pri Žirovnici (okolica Bleda)

Odgovor Napisal/-a bOnZy »

no eko, sva dons s fotrm menala gume ;) zej so gor gislaved euro frost 2. zankrt se ne morm komentirat, gume je treba mal utect ;) pol pa gasa ;)

tlele mate pa še slikco od gume ;)
Slika
pUt tHe pEdAl tO tHe mEtAl iN sEkAj oViNkE!! :>
Slika Slika
Uporabniški avatar
Slide
Professional Drifter
Prispevkov: 159
Pridružen: 12 Okt 2004, 12:38
Kraj: Trboule(matk****)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Slide »

Hja...gumo morš peljat po kar nekaj dobro poznanih ovinkih...na meji...čez mejo...vsekakor pa večkrat zapored, vtise pretehtat...da vidiš kako se obnaša..
Ali bo tvoj oče to delal :-k ...ker si omenjal samo to kako se drži...povej raje še malo kako je glasna v primerjavi s Contijem, kako udobna ipd...
Ker gumo bi mogu sam sprobat, da bi vidu kako drži, to kar ti pa oče reče je pa tko veš...sej veš...baba čula baba rekla :D
Pa ne zej mislt, da mam karkol prot teb [-X , kr te že u drugm postu kritiziram...samo težko je na podlagi besed druzga, pa čeprov je to fotr, podat mnenje kako se guma obnaša.

LP
Slika
Understeer is when the driver is scared, Oversteer is when the passengers are scared
Uporabniški avatar
Pugi
N2O addiction team founder
Prispevkov: 2148
Pridružen: 07 Okt 2004, 13:06
Kraj: Turbolandija
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pugi »

Se strinjam - gumo morš recimo testirat na ene parih ovinkih k jih maš u 0 naštudirane... Ker itak razlike so zlo male, al pa včasih tud velike.

Osebno sem mel na pugelnu priložnost stestirat eno razliko - gume D2000 in potem D9000. Fak sam kle pa je bla razlika ful - 2000ka je totalno trda guma, bočno dokaj drsljiva, medtem ko 9000 po ovinkih zelo dobr drži, sploh v dežju je kr precej bla v prednosti.



Za zimo pa - prejšnja leta sem imel UG6 205.55.16, letos pa imam UG6 195.55.15... Fak kera razlika tud kle - pri 65 gumi mi avto deluje kot en gugalni stol - totalno izgubi natančnost...
1 hors v gobec pa 300 pod haubo, pa maš rešen. Večje, k sta obe številke, bolj maš rešen.
bOnZy
sesalc tunning kid
Prispevkov: 65
Pridružen: 05 Nov 2004, 02:32
Kraj: Breg pri Žirovnici (okolica Bleda)

Odgovor Napisal/-a bOnZy »

no ja preden okarakterizirate očeta kot baba cula, baba rekla, nej povem da je skoraj ves svoj zivljenje presedel za volanom, tko da 100% ve kaj je dobra pa kaj je slaba guma ;) pa itaq tuki pisem samo njegova mnenja o gumi, če mu ne vrjamete je to vas problem ;)

zej pa se neki prvih občutkov o gumi ce lahko se povem:
- gume so kr glasne, ubistvu hrup niti ni tako velik, se pa vseeno sliši. sploh če primerjam z letnimi gumami (continental sport contact 2) samo to s5 ni lih najbol realna primerjava.
- oba z očetom imava obcutek da od kr so nam dal tele gume gor, je auto mal bl trd mislim luknje se bl cutjo, sam to nej bi zginl cez cas, ko se bo guma ulaufala.
- glede očeta če bo probaval, vam lahko recem da bo 100% probaval, ker to zmerj dela, ko ma nove gume gor, da tko k on prav spozna gumo, kje so meje. to bo sprobaval tukaj na vrbniškem ovinku, tak doug dost ostr ovink, ker pa tut cesta ni lih najbolša je to taprau mest da se probajo zmoznosti gume, kok je mirna v ovinku, pa kok kej drzi linijo

sicer mi je se mal muka prmerjat gume s bivsimi continentalkami, ker je res, da bi jest osebno mogu vozt auto, pa bi to lahko opisal, tko pa ne morem, ker se je tut ne spomnem najbolše, ker tut nisem ne vem kaj veliko pozorosti posvečal. vem pa da pozimi nismo imeli kaj prida problemou z to gumo, se je kr dobro obnesla, razen enga klanca, k bom fotra prepričal, da bova probala s telm gumam u tist klanc ko bo sneg ;)
drgac je pa tko k pravte, gumo mors dl casa testirat, v enem dnevu to ne gre, pa tut gume se ni najbolje utečene, tko da sej sm reku, ko bom dez bom se povedu kako se guma obnese v dezju, pa kako v snegu, ko bo sneg ;)

Lp, Boris
pUt tHe pEdAl tO tHe mEtAl iN sEkAj oViNkE!! :>
Slika Slika
Uporabniški avatar
Slide
Professional Drifter
Prispevkov: 159
Pridružen: 12 Okt 2004, 12:38
Kraj: Trboule(matk****)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Slide »

Ni noben tvojga fotra okarakteriziral...sam reku sm da je to tko...njemu so lahko gume ful dobre, ker pač ni več tko mlad in neumen, da bi gumo preizkušal na meji...ali pač =D> medtem ko kakemu, ki je bolj cepljen na hitro vožnjo, recimo meni MORDA ne bojo...

Primer...moj fotr je tud že dobrih 30 let za volanom...dober šofer, nimam nobenih pripomb...ampak lahko ti s 100% gotovostjo trdim, da se njegov avto pri njem še NIKOLI ni peljal tako, kot se tu in tam pelje, pri meni...ker sem pač še mlad (in nor :-$ ), predvsem pa izkoristim vsako dobro cesto in priložnost, da spravim avto do drsenja, meje, kakorkoli že...

Ampak pazi...nikjer nism reku, da sem boljši voznik od mojga al pa tvojga fotra, to bi štoparca pokazala na mobiringu...
Mam pa to "hibo", da več al manj vozim hitro, pa tko da čimveč drsi, zaradi tega ponavadi potegnem iz gume mogoče 75%...fotr pa morda le 50%...tistih 25% pa pustim rezervirano za razne Peljhane, Jerebe in druge bolj profesionalne voznike in testnike, da ne bo kdo reku da se hvalm, kok obvladam....
In tako fotr slabosti recimo avta ali gum nikjer niti ne opazi, v kolikor govorimo o športnosti in legi na cesti...jaz pa pač večkrat...težak nos in to, pa sem o tem že dost pisal...

A zdej razumeš?...nism ga nič okarakteriziru, sam raje bi slišu tvojo oceno gum, ampak škoda da avta še ne voziš(aktivno)...ne mislm nč slabga s tem...Nikakor ni tvoj fotr branjevka zdej :D in ne pravim da govori "gluposti"...ok?

Jz mam ene par lokacij, kjer si večkrat dam duška, sprobam avto gumo do roba in tam...tam opazim tudi zelo majhne razlike v obnašanju avtomobila...ni vse samo goli oprijem, ampak tudi vodljivost, pripravljenost na spreminjanje smeri, zaviranje, občutek pri zaviranju, stabilnost itd....te stvari zato, ker sem še v tako zgodnjih letih, da mi udobje več al manj pomeni en kurc...lega na cesti pa ogromno.


LP in brez zamere,
Slide
Slika
Understeer is when the driver is scared, Oversteer is when the passengers are scared
Uporabniški avatar
Pugi
N2O addiction team founder
Prispevkov: 2148
Pridružen: 07 Okt 2004, 13:06
Kraj: Turbolandija
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pugi »

Se popolnoma strinjam..

Tud men skala podvozje rox 8-[
1 hors v gobec pa 300 pod haubo, pa maš rešen. Večje, k sta obe številke, bolj maš rešen.
Uporabniški avatar
RedBull
Pozor, Moderator na a.com!
Prispevkov: 165
Pridružen: 11 Okt 2004, 16:02
Kraj: okolica kranja

Odgovor Napisal/-a RedBull »

dobite jih pa lahko v AC Konim v Kranju ;) po dokaj ugodni ceni.
tm pač dela sosed, pa nam zmerj zrihta fejst dobro ceno za gume ;)
Jih je gospod Langus zrihtal? katero dimenzijo ste pa vzel...predvidevam da 205/55 r 16
~mladi kakor mi...živimo za noči...~
Odgovori