Problematika motošporta pri nas

Vse kar je za povedati in ne paše v druge kategorije...
Uporabniški avatar
schkorc
Romanopisec, zato tudi tako dolga titula
Prispevkov: 187
Pridružen: 24 Okt 2005, 01:42
Kraj: Prebold

Problematika motošporta pri nas

Odgovor Napisal/-a schkorc »

Zdravo

Vnaprej se opravičujem za zamudno branje tistim, ki jih ta tematika ne zanima dosti (oziroma bi rekel, da odsvetujem branje ljudem, ki jih ne zanima, sam v bistvu bi rad, da bi čim več ljudi prebral ta post).
Priznam, da nisem šel iskat po forumih, če je kje ta tematika že bila oziroma bila v obdelavi, ampak sem kar zažel pisati in napisano dal v novo temo. Če je debata na to ali približno tematiko že bila, se opravičujem in prosim, da admini to prestavijo tja kjer je ta tema že bila načeta.

Ta post je bil pisan ob jutranji/večerni uri, pa ob pisanju sem bil še "včerajšnji" (začetek pisanja 5:30AM), tak da se res opravičujem za: slovnične napake, bluzenje, ponavljanje,...., pa tudi skakanje iz enga področja na drugo in spet nazaj. Med drugim je tu post ratal malo daljši, pa sem že mal pozabil kje je kaj in kako napisano zarad tega je nastalo kar je. Aja pa kateri izmed uporabljenih (prirejenih) nickov mogoč ne bodo poznani na vseh forumih, ampak večina tak ve zakaj se gre, tisti ki pa ne pa še mogoče bojo.

No pa začnimo.

Za začetek naj omenim, da ko komu (pa ne glih iz "net/forum elite") omenim besedno zvezo avto slalom, me začne večina čudno gledat. Ka pa to sploh je? A to grete na smučišče, pa se pol po hribu dol z avtim spustite??? Torej ljudje po večini avto slalomov sploh ne poznajo. Pa tud tisti, ki jih poznajo ne kažejo interesov za njih :).

Na današnjem "sestanku" smo debatirali okoli sedanjih avtoslalomov, ki se hvalijo z bolj ali manj slabo udeležitvijo tekmovalcev.

Kje je problem? Mislim, da sama panoga sploh ni napačna, pravzaprav ravno nasprotno, mislim da je ta panoga (poleg Drag racea) najcenejši motošport (avtomobilistični) pri nas. Glede na lansko sezono (2005), ki je bila bolj prebujanje vsega skupaj, so se v večini na slalomu znašli bolj ali manj znani obrazi tega športa (je res, da je bilo dosti izjem), pa da kar na začetku razčistimo, sam spadam med novince, torej se na zadeve ne spoznam (preveč) na veliko.

Kaj sploh hočem. Zanimivo je, da ni interesa v "pomladku" kar se tiče te panoge. Zakaj? Osebno nimam nikakršnega interesa promovirat to panogo, da bi na ta način nekdo "služil", ampak zaradi osebnega navdušenja nad to določeno panogo, ker bi rad da se ta zvrst športa dvigne na raven na kateri je bila nekaj časa nazaj.

Torej konkretno me (nas) zanima, zakaj je recimo navdušenje nad dragraceom na dosti višjem nivoju kot pa ostale panoge motošporta.
Res je, da se trenutno kuje naše "dirkaštvo" (pa tud "street race") po smernicah fast & furiousa, torej večini ljudi je poznana samo dragrace "scena", ker so to pač videli v filmu in to je to. Zdaj mogoče zgleda kot, da bi imel karkoli proti dragom, daleč od tega, mi je tud dragrace zlo zanimiv in po eni strani perspektiven šport, in se tud v našem "taboru" trudmo, da bi nardil kaj zanimivga za drage (sicer trenutno brez nekih uspehov). Ampak mi je pa glupo, ker se na vseh forumih govori (glede "avto športa") praktično skor samo o drag racejih. Sej jst vem, da rihtat avto za drage al pa za slalome je čist drugačen svet (no ja v večini), ampak nikjer na forumih ni nikakršnega zanimanja za avtoslalome.

Glede forumov. Osebno sem mnenja, da v večini se kakršne koli dirke odvijajo skor izključno s tekmovalci iz forumov (oziroma z "net racerji" pa to res ni mišljeno kot net racerji iz need 4 speeeda). Torej za moje pojme se mi zdi, da se dirk (ali drag race ali slalome) udeležujejo pretežno ljudi iz forumov (seveda obstajajo izjeme), ki po večini spremljajo bolj ali manj vse aktualne forume. Trenutna problematika slalomov je (poleg ostalih) kako spravit to zvrst moto športa med širšo množico ljudi. Recimo lepo je uspelo drag raceu, res je bilo dosti težav in kar nekaj potrebnega časa (tud v prihodnje bo verjetno treba še dosti truda), da se je vseskupaj spravilo na nivoj kjer je drag race v sloveniji danes (pa verjamem, da bo še tud dost zapletov). V glavnem jst vem, da je dost ljudi vložlo dost truda v drag race (recimo Grega, pa Mateja,.........(& ogromno drugih)), sej da ne bom preveč pametoval ker mi ni poznana celotna scena drag raceja.
No tud "mi" se trudmo, da bi avto slalome spravili na nek podoben nivo kot so recimo drag raceji (presedlat iz "kmečkih" dirk na organizirano dirko na nivoju), pa ni namen izpodbivat drag race, ampak pač dodatna panoga v motošportu, ki bi naj z drag raceji bla v "sožitju" (res nimam druge besede trenutno). Torej pač (samo) dodat (za nekatere) zanimivo panogo, ki prav tako kot drag race omogoča vsakemu (ampak res praktično vsakemu) poceni (mislim da res najcenejše- če se motim se oproščam) dirkanje. V planu je med drugim tudi (mislim, da se že toliko govori o tem, da ne bo nič narobe, če bo še tukaj napisano), da bi se organiziral avtoslalom skupaj z dragraceom v SG, kar bi za slalome bila tudi neke vrste rahla (dodatna) odrivna deska (da še "dragracerji"&co spoznajo slalome), je pa sicer še vse v oblakih in trenutno samo kot ideja (SAMO IDEJA). Tako da "drag racerjem" (ni mišljeno slabšalno, da nebi kdo tako razumel) nočemo kvariti njihove panoge, njihovega dela, njihovih načrtov, truda,.........., ker praktično je tudi nam (vsaj nekaterim) zanimiva ta panoga (drag race).
Dejstvo je, da je drag race imel kar veliko podporo s strani omenjenega filma fast & furious, česa podobnega slalom (vsaj do zdaj) ni imel. Realnost pa je taka, da se na dirki znajde cca. 35 tekmovalcev (govorim na pamet), kar je v primerjavi z drag raceom dost manjša številka.

No, to je problem s katerim si vsaj jaz belim glavo. Torej, še enkrat, kako približat slalome širši javnosti. Kot sem omenil, sem mnenja, da je na dirkah udeležba pretežno iz interneta, torej se tudi slalomi pretežno oglašujejo samo (no ja tud drugod) na internetu. V praksi zgleda to recimo po naslednjem postopku. Frido, objavi novico za avto slalom, odziva je sorazmerno malo (glede na odziv na objavo drag racea), pol med prvimi se trudim, da objavim slike (po možnosti tud kak filmček), pol pa cruisah daje replaye na temo slalomi (in se vsaj iz mojega vidika trudi promovirat ta šport v dostih temah), replayi so tudi iz ircarjeve strani, potem iz naliMove, dragonove strani, kadet cabrio ter od Mloncarja (pa še kater),in tu se v večini ustavi. In tud po predstavitivi dogodka je odziva sorazmerno malo. Če pa že je odziv, pa je po večini tak, da je ljudem mogoče (ali pa še to ne) zanimivo pogledat zadevo preko compa, ne pa tudi pridet na dirko kaj šele, da bi se je udeležili kot tekmovalec.
Ne vem, mogoče zdaj to moje pisanje izpade tako, kot da bi bili slalomisti (organizatorji) obupani glede udeležbe avto slalomov, no vsaj moj namen ni, da bi predstavil salome v tej luči, osebno tud mislim, da s trenutnim številom udeležencev slalomov (cca. 35) ni nič narobe, me pa recimo (samo osebno) moti, da pridejo na dirko skor izključno samo sopotniki (punce, kolegi, fantje, znanci,...) tekmovalce, ostalih gledalcev pa praktično ni. No pa ker je glih tako vse skupaj napisano pa bi rekel, da če ima kdo interes, da napiše njegovo mnenje zakaj oziroma kaj bi bilo treba narediti, spremeniti, da bi se stvari izboljšale. Res so problemi tudi drugje, ne samo v tekmovalcih/gledalcih, ampak mislim, da osnovno merilo za "uspešnost" eventa je obiskanost oziroma udeležba na samem dogodku.

Torej kako prepričati ljudi, ki še nikoli niso bili na kakšnem podobnem tekmovanju, da ni to noben grozen bav bav (sej podoben problem imajo tudi novinci vseh panog med drugim tudi drag raceja)? Kako dopovedat človeku (ki kaže nek interes po "vijuganju"), da je mogoče to za njega? Kako mu tudi dopovedat, da če se izživlja po "vaških dirkališčih" ne bo opazil neke razlike v obrabi delov avtomobila? A je res ljudi strah (sram) peljat pred "publiko" in pokazat kako spreten je v sami vožnji. Tu naj omenim, da kje piše (oziroma kje je omenjeno), da je treba divjat oziroma se dokazvat/vozit na čas, ali posledično vozit za neko doseženo mesto. Zakaj ne sprejmejo ljudje to kot sproščanje adrenalina, ki je med drugim tudi dost bolj varna rešitev kot "divjanje" po (recimo) mestu. Zakaj vsi mislijo (dobr pustmo to, da smo slovenci eni od narodov, ki se imamo za najboljše oh in sploh voznike, pa da ne obstaja boljšega šoferja od posameznika, aja pa spet ne govorim za vse), eh to je pa tekmovanje, pa tukaj pa se res vidi, da v bistvu sploh ne znam vozit. Pa od kje to ljudem. Osebno sem se za mojo prvo dirko (aja sem že omenu, da sem novinc) odloču čist preprosto brez nekih skrbi, kar koli. Priznam pa, da pa na poti na samo dirko, sem pa tud jst mel pomisleke glede teh stvari (torej tam se mi bodo pa vsi smejal, pa bom kje progo zasral, pa bom kegle podiral,....). Poleg vsega sem se napotil na moj prvi slalom s svojim avtom, ki ga do tedaj nisem niti enkrat peljal. Da je bila smola še večja, je avto na treningu odpovedal, po "sreči" sem vseeno lahko nastopil na dirki z "predelanim" Yugom, v katerem (no ja pa tud bolj ali manj v kakrkolim) sem kdaj koli sedel. Priznam, da sem imel ogromno tremo, ampak je bila takoj v štartu pozabljena. Ne vem, nekak se "najdem" v tem športu in mi je zanimiv, tako da po prvem zavoju sem čist odklopil tiste misli in sem začel uživati v vožnji (za moje pojme zanimivo predelanim) Yugom. Po prvi vožnji (pa po ugotovlejenem času, posledično kasneje po doseženem mestu) pa sem (tako kot večina) zavohal vonj po tekmovalnosti in sem želel več. Tud na kasnejših dirkah se je to dogajalo (sej DEJANSKO smo ljudje tekmovalna bitja na "vseh" področjih), ampak to izključno po vožnji, pred samo dirko pa sem imel skor eno in edino željo, to je prosto izživljanje/vožnja po "progi", kjer je to dovoljeno. Niti enkrat pred dirko nisem pomislil, da grem na "tekmovanje", ampak res izključno na motanje volana.

Zdaj kje je problem v ostalih ne vem. Tud med nami (v našem "taboru") je kar nekaj ljudi pa praktično vozmo izmed njih štirje, oziroma, če se osredotočimo na naše središče samo 2, pa se je vsem povedal (če ne prej po "prvi" dirki) kak je stvar zanimiva, tud vsi so rekli, ja sej naslednjič pa ziher grem. No vseen naslednjič niso šli oziroma je šel samo 1 (oziroma en in ena). No izkazalo se je, da sta "padla not" in dejstvo je, da prideta tudi naslednjič.
Razumem, da stvar nekomu, ki mu ni niti približno všeč ali blizu, ne bo zanimiva in take ljudi nima smisla silit v to (podobno kot bi enga človeka, ki se celo življenje trudi imeti čim nižjo porabo na svojmu dizlu, silil, da gre vozit drag race), ampak vem, da je ogromno ljudi, ki jih vožnja (ne samo po ravnem) zanima (lep primer je recimo obiskanost mobi kroga), ampak enostavno noben od njih ne uspe do slalomov.

Torej še enkrat, kje je problem? Ali je to res samo v tem, da večina misli za sebe, da so nesposobni vozniki (še enkrat ponavljam, da ni pomembno, kako pelješ, važn je, da se maš fajn, če ti je to vsaj približn všeč) in najdejo svojo uteho v drag raceju, kjer kao "samo" štrartaš, "našaltaš" tiste prestave in bremzaš (spet daleč od tega, da mislim, da je dobra vožnja drag raceja enostavna, ravno nasprotno), no pač ali se vidi večina, da je čist simpl odpeljat tist drag, ker ni potrebnega znanja, al kje je problem? Mogoče se večina vidi, da je zmožna edino drag odpeljati, navsezadnje se draga skor na vseh dvopasovnicah iz semaforjev,.... Pač že skor neke vrste nacionalen šport. A je mogoče problem v tem, ker so slalomske proge preveč zaprte? A se je že v osnovi falil, pa gremo raj nardit 400m dolgo ravnino pa na njej postavt kegle pa, da je vožnja samo naravnost (btw. drag) pa da ne bo preveč zahtevna (spet, da ne bo kdo slučajn vzel kot pluvanje po dragih)? Dobr bli so predlogi, da "naši" slalomi niso zanimivi, ker so preveč zaprtega tipa. Kaj naj rečem, sej se strinjam s tem.Dejstvo je, da so avti postai dostopni, dejstvo je da so "športni"/močni avti postali dostopni, torej da so avti danes (recimo) močnejši kot nekoč, rečmo, da so avti postali dosti večji kot nekoč (clio A (l.90-98 vs. clio 3 l.05/06 ali še hujši ekstremi). Dejstvo je tudi, da nikoli ne bo vsem prav, enkrat bo en rekel da so proge prezaprte, drugič se bo kdo našel, ki mu grejo od rok zaprti slalomi in bo proti odpritm slalomim (primer iz forumov Dragon in Zoranwagen) osebno dam obema prav, ampak nekak se mi zdi težko uredit progo tako, da bi bili vsi zadovoljni (mogoče pol pol, pol zaprte pol odprte). kot sem omenil se po naših cestah vozi dosti "močnih" avtov, ki so celo "premočni" za slalome, pa mogoče imajo ti ljudje željo peljati kak slalom, ampak enostavno ne vidijo možnosti peljati s 300+ KM avtom zaprtega slaloma. Dejstvo je tud, da poleg tega da v bistvu nima smisla, da je avto z xyKM na progi za zaprt slalom, poleg vsega zaprti slalomi tudi niso tak oatraktivni za gledalce (dobr pustmo, da se pri bolj odprtih progah večja nevarnost nezgod,...). Po drugi strani sem že dostrkat v postu omenil, kako približati ljudem slalome. Zdaj, če boš nekomu rekel: ej stari pride Impreza z 300KM pa uni ta hudi opli z 250KM,... (si zmišljujem) bo posameznike (začetnike z mogoče 100KM avtom) sploh minil (tud če so mel vsaj 0.1% volje, da bi šli peljat slalom), tako pri dokaj zaprti progi, no ja MS je tukaj (kar se tiče "naših" dirk) neka izjema (al pa vsaj kompromis). No širša množica bo mogoče raje (al pa vsaj mogoče) prišla, če boš rekel več, ni važn kolk KM maš (če je že edin cilj pridet na slalom samo zarad uvrstitve, čeprav mislim, da je to faljen pogled, vsaj za tiste, ki se nimajo namena s tem "profesionalno" ukvarjat), sam pelješ in to je to. Pa a veš, da lahk z serijskim avtom, ki ima cca. 130KM "naščiješ" "ful predelanga" V6 s kompresorjem pa cca. 250KM (primer je vzet zgolj za nazorno predstavitev kaj hočem povedat), al pa drug primer, ej a veš, da mam kr solidn avto z 130KM, pa nas je skor vse po vrsti "nascal" en z enim golfom I (ni mišljen Ribič :)), ki ga je baje z odpada prpelu za 20k SIT, pa ma ene stare gume gor, pa je avto bil čist serijski. No, ne vem mogoč bi blo lažje enga novinca spravt, da bi prišel peljat slalom, če bi mu to podal na tak način. Spet po drug stran je pa tud avto slalom neke vrste šport in, če bi gledal iz tega stališča, bi lahko rekel: sej v vsakem športu je treba neki nardit, torej "morš" met "predelan"/močen avto, v tem primeru bi se potem lahko nardile odprte proge (na tak način kot potekajo recimo v švici), potem bi se mogoče tud dost drag race vozil našlo na slalomih :). Ampak dokler se stvari ne razjasnijo nimam pojma kaj (oziroma komu) bi dal bolj prav. Torej, če hočmo, da bodo ljudje prišli vozit mora bit dostopno (velik + prav tako kot pri dragih, je da je možno tekmovati s serijskim avtomm kar ne zahteva skor nobenih stroškov), po drugi strani pa kot omenjeno je tud slalom šport (kot drag race) in mogoče ni napačno mišljenje, da če hočeš nekaj pokazat morš nekaj nardit, vložit,... Spet so dobrodošla mnenja.

No recimo rally je sorazmerno poznan (čeprav vseeno za moj okus vseeno preveč zapostavljen) šport. Panoga je sicer (za mene) "popolna", tud mam nekje željo, da bi šel vozit, ampak ima eno pomankljivost. To je denar (ja sej vem, da je skor povseod problem). No ta šport je daleč od tega, da bi bil poceni, sploh za kakega študenta, (no ja sej eni bojo mel pripravljene govore, ampak DEJANSKO, če delaš šolo, pa rečmo, da boš po končnani šoli "prestar"/nezainteresiran za svoj "hobi") torej praktično skor ni možnosti, da bi lahko vozil rally (za sponzorje tak večina ve kak jih je dobit oziroma o kakem denarju je govorja (skoraj zanemarljivo) in seveda obstajajo izjeme).
No tu in zaradi tega se mi zdi neka idealna možnost podobne (ampak res sam podobne in ja vem, da je čist različna :)) panoge kot rally za neko sprejemljivo (mogoče celo zanemarljivo) vsoto denarja, časa,....

Recimo, da so zaenkrat, še vseeno na vrhu našega "amaterskega" moto športa (ki je v bistvu itak skor samo drag race), "hondaši" (spet ni mišljeno kakorkoli žaljivo), torej "hondaši" v katerikoli obliki (bivši hondaši z drugimi znamkami, aktualni hondaši,...). No, sicer zadnje čase ne spremljam več toliko dogajanja znotraj Honda kluba (mnjenje je sicer, da se je dost razredčil, oziroma se, tudi mogoče z menjavo znamke avtomobila "preselil" kam drugam), do podobnih stvari je (za moje pojme) prišlo v večini "avto" klubov (med drugimi tudi Renaultov, ostalih niti ne spremljam), torej selitev posameznikov na "specializirane" forume. Spet neko nakladanje.
Povedat sem hotel, da če se organizira slalom na mobikrogu, bo po vsej verjetnosti udeležitev standardna (rečmo da je to mala), če pa bo recimo Honda klub organiziral srečanje (no konkretno vožnjo po mobikrogu), pa bo udeležba dobra. Sej po en stran hvala bogu, da Grega (& co) to organizira, pa če kej zasluž (oziroma kolkor koli pač zasluž) praktično nima veze, sej DEJANSKO lahk vsak organizira MK event, tak da čist prav če Gregu "gre" s MKjem, tud nočem odbijat ljudi od MKja (smo tud mi radi dol), ampak DEJANSKO, če bi se organiiral dol slalom po mojem nebi blo tolk interesentov in na sploh tolk govora (predvsem na netu) o tem. Dobr pustmo zdej to, da ima Grega (al pa bilo kdo recimo BMWjevci,...) svoj krog ljudi (ali člane kluba) kateri bi prišli tudi na slalom, če bi jih organiziral njihov "vodja" (kira huda beseda :)).
Torej, ko jst povabim kakega "hondaša" na slalom, začne iskat izgovore (dobr sej vem da "hondaši" znajo sam na ravnost peljat pa sam po gasu tišat:):):) SAM HECAM, prosim ne resn jemat! (sem baje neuradno po duši hondaš z renojem :)), vse od izgovora kot, da slalomi niso zanimivi (?), pa da majo avte narjene za drage (to jim je oproščeno, čeprav se bi z dostimi dal peljat), pa da kolegi tud ne vozjo slalomov (no ja cruisah je izjema pa še se najde :)), in tako naprej in naprej. Če bi Grega rekel ej folk pridte bomo tam na parkplatzu neki malga med kegli vozl bi bil pa parkplaz poln :) (Spet ponavljam), no sej je prav tak, ampak slalomi vseeno niso bav bav. Torej že spet (tokrat n-tič), kaj narediti za uspešnost avto slalomov? Jst vem (pa ne me čist za besedo držat, ker se zmerom lahk kaj zalomi :)), da bo letošnjo sezono (če sploh bojo slalomi) kar nekaj novih voznikov in, da bo stvar postala zanimiva večim ljudem kot pa do zdaj.

Kot omenjeno pa so seveda tudi ostali dejavniki, ki vplivajo na to da so slalomi danes tam kjer so (ali mogoče bolje rečeno tam kjer niso), recimo AŠ (problem imajo tudi "drag racerji), ljudje (kakor je vsaj približn govora o avtih, je že divjanje, norenje, ubijanje,...), na vse zadnje tud mogoče sama država (bolje da se mladina (no ja ne samo mladina sama sebe, ampak tudi ostale) pobija po cestah, kot pa da bi mogoče razmislil o vsaj kakšnem dirkališču, ali recimo pomoči pri obuditvi nekaterih poligonov (ne pa da razmišljajo, da ni "biznisa" na poligonu (sej ga ne more bit, če so pa nekateri res glupi pa ne dovolijo na poligon ne z gokardom, motrojem kaj šele, da bi izvedel mogoče kak slalom/po njihovo norjenje z avtomobili, ker se bi vse uničilo, no raje kot vse to bi to podrli pa zgradili kako tovarno (mišljen poligon v Ločici (Šempeter v S.dol.,Prebold....karkoli :))), no pa tudi nezainteresiranost samih tekmovalcev.

Predlogi so kot omenjeno dobrodošli in zaželjeni, prav tako ne bom jezen, če bodo letele kritike in/ali pritožbe na moj post (čeprav sem se res trudil, da nebi nikogar izpostavljal, kaj šele ga kazal v slabi luči, ali da bi kakorkoli karkoli kritiziral).
Upam, da ni nič proti (v bistvu je zdej to, čeprav v prvotnem smislu ni mišljeno, napisano kot reklama za avto slalome) glede na to, kako je cel post napisan (kao propaganda).
Nekaj stvari je pobrano iz današnjega/včerajšnega sestanka (kar je pač ostalo v lgavi).

Aja pa (čeprav sploh ne vem kako bo stanje letos) VSI že zdaj vljudno vabljeni na VSE (kolikor jih pač bo, če sploh) avto slalome :).

LP, Primož (slalomist :D)
Zadnjič spremenil schkorc, dne 22 Feb 2006, 03:17, skupaj popravljeno 1 krat.
Avtoslalom? Več na: www.amd-sempeter.si
Uporabniški avatar
Pugi
N2O addiction team founder
Prispevkov: 2148
Pridružen: 07 Okt 2004, 13:06
Kraj: Turbolandija
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pugi »

Jes se znam kakega udeležit... Je res da je avto bl tko tko za slalom (teža), ampak bi mal probov vseen...
1 hors v gobec pa 300 pod haubo, pa maš rešen. Večje, k sta obe številke, bolj maš rešen.
Eddy
P.I.M.P.
Prispevkov: 710
Pridružen: 23 Dec 2004, 23:54
Kraj: Lajbah

Odgovor Napisal/-a Eddy »

Letos se nameravam udeležit kakega slaloma,če nič drugega pa driftat po progi,za pure fun \:D/
Slika
Uporabniški avatar
schkorc
Romanopisec, zato tudi tako dolga titula
Prispevkov: 187
Pridružen: 24 Okt 2005, 01:42
Kraj: Prebold

Odgovor Napisal/-a schkorc »

Za začetek. Nikogar ne mislim posiljevat s slalomi (sem opazil, da bi bilo bolje če bi temo rahlo spremenil in ji dal naslov problematika motošporta pri nas, zato je v tem postu pisano tud bolj splošno motošport in ne samo slalom), ker vsaka stvar ni vsakomur všeč. In tako kot mene razen 1x, nikoli nihče ne sili na smučanje, tako jaz nimam namena silit ljudi naj grejo na slalom, če jim to ni všeč, predlagam samo ljudem, ki majo vsaj malo bencina v krvi, da pridejo kdaj pogledat. Tud v nadaljevanju je omenjeno, da nimam nobene koristi s slalomi, pa tud reklame (zaenkrat) ne bom delal, ker so za to odgovorni drugi. Poleg tega spet omenim, da nikogar ne silim brati to kolobocijo, ampak tisti, ki ga zanima naj prebere, če ima željo (in kaj pametnega za povedat) naj pokomentira, drugače se pa opravičujem, da je bilo pod pritiskom na to temo potratenega nekaj časa.
Ok..sem prebral cel tvoj post...toliko nakladanja..na koncu pa še vedno ne vem kaj je avtoslalom? (vsaj to bi lahko opisal)
Hm, sem se rahlo naspal in sem šel še enkrat prebrat kaj sem sploh napisal. Res je ogromn nakladanja, se pa opravičujem, da nikjer nisem napisal za kaj se sploh gre. Sej ne vem kak bi sploh najenostavneje rekel. V bistvu na pol "vstavi po želji". To je v bistvu spretnostna vožnja med količki ("vraticami"), širina teh "vratic" pa je 3-4m. Sama vožnja poteka, kaj naj rečem, da prideš od točke A do točke B po zamišljeni progi. Glede na napisano je razbrati, da so zdajšni in dosedanji slalomi bili bolj zaprtega tipa, dejstvo pa je, da se bodo (če bodo slalomi sploh doživeli ponoven uspeh) proge precej odprle. Nekje v ozadju so v načrtih tudi gorski slalomi, kar pa mislim, da je že povsem dovolj zanimivo. Trenutno (zame) dober slalom je v MS, kjer slalom poteka na poligonu (za lažjo predstavo), hitrosti ki se dosežejo pa so v MS najvišje nekje 100+km/h, povprečna hitrost pa je nekje v drugi prestavi cca. 50-60km/h. Načeloma vozi posameznik sam (izjema je recimo paralelni slalom), kateremu se tudi meri čas. Proge so različno dolge (MS cca. 2km), št. zavojev pa je tudi poljubno.

Zakaj tega nisem že v prvem postu napisal. Zato, ker je že kar nekaj tem s slikami, filmčki, skicami proge,... Poleg tega tudi nisem mel namena direktno promovirat slalomov (ker pač nisem imel tega namena), ampak me pač zanimajo mnenja, zakaj je obiskanost takšna kot je oziroma mnjenje ne samo glede slalomov ampak mogoče celega "amaterskega" motošporta pri nas.

Strani kjer se da videt gradivo iz lanskih slalomov (da nebo zamer so linki do različnih forumov torej iz vsakega foruma je link na ostale):
http://www.mobisux.com/tabla/showflat.p ... ost2142624
http://www.mobisux.com/tabla/showflat.p ... ost2107293
http://www.mobisux.com/tabla/showflat.p ... ost1828773
http://www.zup-racing.com/forum/viewtop ... ght=slalom
http://www.zup-racing.com/forum/viewtop ... ght=slalom
http://www.zup-racing.com/forum/viewtop ... ght=slalom
http://www.bravoslo.com/forum/viewforum.php?id=24
http://www.avtomobilizem.com/forum/view ... highlight=
http://www.avtomobilizem.com/forum/view ... ght=slalom
http://rk.avtomobilizem.com/renaultforu ... ght=slalom

V bistvu v celem mojem prejšnem postu sam "jokam" in v resnici ne bom dobil rane na želodcu zarad avtoslalomov. Tud osebno nimam koristi od slalomov (razen vožnje za svoje veselje). Res zanimalo me je mnenje glede trenutne situacije, je pa tud večina organizatorjev na forumih, tako da jim (nam) boste s komentarji, predlogi,... pomagali narediti zanimive dirke.
Po mojem bi tudi brez tega mojga "cmerastega" posta letošnja sezona spet postala malo bolj zanimiva za malo večje število ljudi. Sam slalom pa načeloma ni sfaljen, kar kaže tudi dosti večja obiskanost omenjenih slalomov izpred let.

Mogoče zna bit zanimiva vključitev "agresivnih" elementov kot burnout itd. Podobne ideje imajo med/po vožnjah v MS z driftanjem po poligonu, draganjem,... Res je dejstvo, da (vsaj trenutno) "močni" avti skoraj nimajo kaj delat na trenutnih slalomih. V prihodnosti ne vem zakaj se nebi moglo nardit (ne vem mogoče dva tipa odprti in zaprti tip slaloma ali pa samo vključit) slaloma na MKju, da je stvar "legalna" kot slalom se na rob cestišča postavi keglje in imamo odprt slalom. Če še bo možnost bodo po mojem mnenju prej ali slej (sploh zaradi potrebe po hitrejših progah) kak slalom v obliki MKja, ali pa kje v kakem mestu (ala superspecial v rallyu). No sej dolg nazaj so podobne dirke obstajale, sam je potem vse zamrlo. Tu gre tudi zahvala "atom" slaloma, kateri so tudi krivi, da nekje še vseeno obstaja "mladina", ki se trudi obudit to panogo.

Letošnjo sezono je planiranih cca. 7 avtoslalomov (2x MS, 2x MB, 2x CE oz. okolica, ter 1x LJ (LJ grad če se ne motim). Datumi slalomov so okvirno določeni (če ma kdo voljo jih naj objavi, ker jih jst trenutno nimam) s pričetkom nekje konec marca eventuelno aprila. Je pa bolj ali manj vse v oblakih.
Torej, vzrok teh težav lahko tiči v večih stvareh, če pogledamo zgodovino slovenskega avtošporta zanimanja za cestnohitrostne dirke že dolgo ni takšnega kot je bil učasih, to navajam zaradi tega, ker je še najbližje avto slalomu. Na dirki za državno prvenstvo se zbere bore malo ljudi, pa še te so v večini prijatelji in sorodniki od nekoga pri teamu.Vzrok tega je drago dirkanje, pomankanje sponzorjev, ustvarjanje velike škode pri trkih na stezi( zaradi tega je veliko več zanimanja dirkačev za vožnjo gorsko hitrostnih dirk).
Razmišljanje v pravo smer. V bistvu me zanima kaj spremeniti (ne ne bom o slalomih), da bi kompleten motošport bil bolj uspešen pri nas. Pa sej neko malo zanimanje je sam po večini se gleda iz varnostne razdalje in to je to. Zakaj sem tečen s tem. Enostavno je moje mnenje, da če bo zanimanje za motošport (ali drag, ali rally,...) bo mogoče postal motošport bolj dostopen širšemu krogu. Če bodo ljudje, bo tudi mogoče malo lažje glede sponzorstev. Se pa strinjam, da je treba motošport (celoten) približat ljudem. Sicer nimam nič proti žogi (športi z žogo), ampak me pa jezi (dobr osebno sem zlo slab športnik no v bistvu kolikor se da anti športnik), da kakor je v igri žoga, ni problema. Gradimo stadione, dajemo denar, sponzorjem ni težko,.... Še enkrat nimam nič proti, ampak me pa moti zatiranje motošporta s strani države (in ja vem, da sem samo mali "bulek", za katerega je stvar prevelika in na katero se ne spoznam dosti, zato ne bom več o tem).
Zdravo!

Še moje skromno mnenje.

Najprej avtor tele teme se je preveč razpisal in za takšno količino besedila povedal bore malo. Na celotno zadevo bi bilo treba pogledati bolj kot na nek dogodek in ga tako promovirati.Avtor tega besedila pa je obremenjen z drag race in se preveč istoveti z njim.

O vzrokih za nezanimanje bi lahko napisali dokotrat pa nebi prišli stvari do dna.
Avtoslalom sam kot takšen je zanimiva panoga in je verjetno res najcenejša oblika dirkanja, saj ni potrebne nobene investicije za udeležbo, če odštejemo štarnino in obrabo gum ter tistih nekaj litrov goriva.

Vzrok za slabo udeležbo je po vsej verjetnosti nepoznavanje same panoge, tisti ki jo poznajo pa vedo da ni vse v številu konjev, ampak predvsem v vozniku, tu pa vsi tisti F&F dirkači ne morejo blesteti.

Sam zelo podpiram vsako obliko motošporta, še posebej tiste, ki so dostopne tudi nam navadnim smrtnikom (beri nimamo neomejenega proračuna).

Ker se mi ne da pametovati na forumih in imam rajši kakšno konkretno dejanje, me lahko kontaktiraš na privat, ker imam še kakšno zamisel za boljšo promocijo tega športa.

LP Tristan01
:D:D Še enkrat me sorry, ker sem komu pokvaril jutro, dan, teden,... Kaj naj rečem, nobenmu nisem grozil in ga silil (nikoli), da more brati napisano. Da je napisano preveč, to je relativno (osebno raje kaj PREBEREM kot pa preletavam poste s parimi besedami v stilu: ja to je to, eh bluziš, :D, ali se da,... in miljon ostalih podobnih), da pa sem v napisanem glede na napisano premalo povedal se pa strinjam. Se ni zgodilo prvič verjetno ne zadnjič, se bom pa potrudil, in poskušal to pomankljivost odpravit, prav tako se bom poskušal manj obremenjevat s drag raceji :D.
Da ne bo pomote, replay na citirano ni mišljen posmehovalno, žaljivo, karkoli slabega, ali kaj kar bi lahko vodilo v zamero ali kregarijo.
Se pa strinjam z napisanim. Tud jaz sem tvojega mnenja, da je bolje nekaj DEJANSKO nardit, kot pa "jokcat" po forumih, ampak kot sem napisal v prejšnem postu mislim, da je veliko ljudi trenutno, ki se z amaterskim motošportom ukvarjajo iz forumov. Sej mi se trudimo, pa delamo na tem, da izboljšamo stanje, sam DEJANSKO je to samo peščica ljudi in tud nihče od ostalih se ni šel poglabljat in "jokcat" na forume tako kot sem to naredil jaz. Zato, ker sem se hotel poglobit in na široko razkazat problematiko, je verjetno tudi nastalo tako "skropucalo" od posta, pač nisem "usposobljen" (tematsko in stil pisanja), da bi napisal boljpi post :confused:, spet "jokcam" :)

Osebno mislim, da če imaš predloge, da jih mogoče predstaviš kar tu, ker organizatorji spremljajo forume in boš tako verjetno najbolj pomagal k izboljšanju motošporta na splošno, ker tud jst sem samo navadn človek kot ostali in ne vplivam na razplet dogodkov (nisem "glavni"). Ti predlogi niso kot si omenil pametovanje ampak samo predlogi, slabi ali dobri. Mogoče, če imaš voljo, se tudi povežeš s kakim klubom kateri organizirajo slalome in pomagaš pri sami organizaciji. Lahko pa tudi preko PMjev.
Sem si že dostikrat rekel da bi se poizkusil v tem športu, pa morem rečt
da so zlo slabo predstavljeni dogodki.
Še nikjer nisem zasledil da bi oglaševali ali kakor koli obvestili na dogodek v
tem športu (loh da se motim).
Se strinjam, kar se tiče reklam. Praktično nihče ne ve za dogodke, oglašuje se večinoma po forumih (razen izjeme). Mislim, da je v planu dosti boljše reklamiranje dogodkov za vnaprej. Sam vseeno tak kot jih dost reče, da tudi če bi vedli da bo slalom (ali ostal motošport) (se pravi, da je dogodek bil dovolj promoviran) jih ne gane (od zvrsti bolj ali manj), tak da problem je pri (ne)zanimanju za motošport in (ne)pomoč za razvoj (oziroma nazadovanje) motošporta.
Avto slalom je odlična odskočna točka za kakršno koli kasnejše dirkanje. Ta vem sam, saj sem ga vozil 5 let in to v zlatih časih, ko nas je bilo na štartu tudi več kot 70.

Pri tej panogi se veliko naučiš glede same vožnje in spoznaš, da ni vse samo v tiščanju plina. Poleg tega se naučiš vrteti volan, zraven vleči ročno zavoro, itd.

Najvišje hitroszi po navadi niso višje od 60 km/h, toda to gre velikokrat 10 cm od robnika, tako da je v avtomobilu kar zanimivo.

Še nekaj dirkačev, ki so svojo kariero začeli v avtoslalomu in nadaljevali na "višjem nivoju": Brane Žunko, Boštjan Turk, Franjo Merkač, Primož Kostajnšek, Marko Jager
O tem sem govoril :), pa posplošim to iz slalomov na celoten motošport. Kako iz ljudi izvabit to navdušenje? In drug problem, zakaj je treba (mogoče) perspektivne voznike zatirat. Zakaj Marko (Jager, ker je pač omenjen) ne vozi več rallya (dobr pustmo denar). Ker enostavno ni zanimanja za motošport, ni posluha sponzorjev, zatiranje s strani AŠa,... (ne vem zgolj ugibanja). Mislim pa, da če se bo stvar odvijala v tej smeri kot se, da je bolj ali manj celoten motošport obsojen na propad. Sploh zanimanja (dobr zanimanje še, ampak dejanj ni) pri "mladini" ni (govorim dramatizirano).
BTW: Saj ste imeli Potrèa iz E+ na enem slalomu èe se ne motim, mogoèe kak dopis na Kanal A pred dogodkom, in ga predstavite na oddaji E+.To je tudi en od predlogov.

Mogoèe se pa sam kakega udeležim, sprva kot gledalec za podporo,pol bomo pa videli kak naprej
Ja v MSK unlimited so se potrudili in poleg dobre organizacije same prireditve naredili tudi zanimiv korak z Potrčem iz E+. Ja kot omenjeno je res treba predstavit (ne samo oglaševat) to (in ostale) svrsti motošporta, ker drugače bo situacija taka kot omenjeno višje: vem za dogodek, ampak me ne gane. Bi pa blo zanimivo videt RSa v akciji :).
Ja sej v bistvu lani je bil slalom tko prvo sezono pa zase lahko povem da sem prek neta spremljal kaj se dogaja pa tud z Ircarjem sva se dost pogovarjala o tem. Reku sem tud da ko bo na fiesti poštimano tudi podvozje (vanj imam namen vložiti kar nekaj denarja ko zaključim kompresor projekt), da se bom udeležil tud kakšne slalom tekme čist tko za mojo dušo. Aja prišel bi vozit že lani kako tekmo ampak so bile vse pretežno v okolici Maribora ali Murske Sobote meni pa že veliko denarja za taka potovanja poberejo Drag race tekme pa ne mi zamerit...
P.S.: Za letošnjo sezono smo v klubu mislili tudi enega uradnega klubskega slalomista imeti pa je zdej avto prodal, pol se pa pejd.....
Bi/bo zanimivo videt fiesto še v drugačni luči :). Ja res je, da so lani bile dirke samo v MB in MS, kar je res velik problem (pohvale Draškovičema, ki sta prišla v MS iz (mislim da) primorskega konca z "dirkalnim" Yugom, pa tud ostalim "ekstremom", ki jih ne poznam). Osebno bi bil vesel, če bi se motošport (karkoli) postavil v "vsako vas", kot je bilo to včasih. Ne pa da dragi so v SGju, mogoč MS, izjemoma CE in primorska, slalomi MS, MB in CE, pa dobr "nedostopen" rally, ki je bolje zastopan. Na dolenjskem nimamo nič (no ja MK), gorenjska nič (vsaj meni pozano), primorska (razen eventuelnega draga) nič (dobr pa rallya), pa po ostalih neomenjenih področjih. "Trbovljčani"&co so (bili) bolj dirkaški prebivalci, pa je tud tam vse (meni poznanno) zamrlo, recimo slalomi,... (lokalna dirkanja ne štejejo :)), no ja vseeno mamo pa "podmejo" (cesta na Vrhe čez Marijo reko) :D, pa tud namesto, da bi se nekaj organiziralo (predlog organizirat recimo vsako 1. nedeljo "dirko", aja po večini jo "uporabljajo" za "dirkanje" motoristi), raje vsak dan xy patrulj, predlog za postavitev ležečih policajev (?), torej.... Dobr spet imam neke čudne misli, ampak DEJANSKO, če nebi bil motošport pri nas obravnavan skoraj kot kriminal, pa če bi to potekalo organizirano (recimo kot rally) ne vidim razloga, da se nebi moglo nekaj nardit na tem področju. Dokler pa se bodo lokalni kmetje (mislim kmete s kmetijami, in ne žaljivo) za nami podili z vilami, pa nam nalašč na cesto metali kamenje (nihče ne razmišlja da ogroža varnost ljudi) (aja pa ob tej priliki se tud oproščam motoristom, ki "smo" jim (res samo 2x smo bili mi) na (samo na enem, vem da je vseeno preveč) enem ovinku (ne zanalašč) nametali kamenje na cesto, ko "smo" meli neuradne treninge z Imprezo (sem mogu napisat z Imprezo, ker je tud od motoristov komentar bil.... tisti cepec z Imprezo se je spet vozil:)), pa smo se tud pol trudli pa spravli kamenje (kolkr smo ga lahko zbrcal, bomo naslednjič meli metlo zravn :)) iz ceste) in dokler se sama kultura (dostih) "dirkačev" ne bo spremenila (bodimo obzirni do ljudi, ki tam stanujejo in pazimo kljub "dirkanju" na varnost sploh ostalih udeležencev ali kakorkoli vključenih ljudi). Huh spet sem zašel.

No v glavnem, res je problem oddaljenost teh "avtomoto" prireditev, in lepo je videt, da so ljudje (bodisi rally, drag ali slalom in ostalo), ki so vseeno pripravljeni narediti xy kilometrov, zato da bodo tam odpeljali tistih cca. 5min (mišljeno slalom drag). Ja kot omenjeno bi blo zanimivo videt Fiesto (pa tud marsikter drug avto :)) in upam, da bo uspel. Mogoč se bomo pa potrudli (če bo sploh uspel kar se tiče SGja), pa nardil na letališču bolj odprto progo, ki bo primerna tudi za močnejše avtomobile (če bo izvedljivo). Drugač pa ni nobene zamere zarad (še) neudeležitve :). Kar se pa Ircarja tičem, pa mislim da se zna nardit, da bo tudi s Scoobyem vozil.
O pak kok si napisov. Jaz se strinjam s tabo. Fora pr slalomih je res da se folk ne upa. Kle je dost več odvisn od voznika kot od avta v primerjavi z dragom. Od kegla do kegla je mini drag. Kako bi nardil to bl popularn pa nimam ideje. Men se zdi dobra stvar da ni tok različnih pokalov. Da je zmagovalc ubistvu edn in se pol reče... zmagu je ta pa ta. Ne pa da je tko k na dragu k je nbroj razredov, pol pa ubistvu zmaga v posameznem nima nobene prave teže. Rečš kolegom da si zmagu na dragu.. pa rečejo kako a ni un audi? In pol pride na vrsto razlaganje pravil pa pol folka vse mine. Treba je met čim manj nepotrebnih pravil, dosti slalomov - zaželjen bi bil kak v Lj. Pa medijsko pozornost, tko kot so naredil v MB. In potem mislim da bi se ljudje začel počasi opogumljat in bi pršli tud kaki vaški dirkači sukat volan.
Se strinjam z napisanim, žal je zdajšen post verjetno še malo daljši :). Glede pokalov. Recimo dost smo se pogovarjal, da bi recimo nardil nagrade za dosežena mesta. Sej se fajn sliš ne vem zmišljujem si, nagrada za prvo mesto 100k SIT, za drugo 50k SIT, za tretje 25k SIT, mogoč bi zarad tega marsikdo tudi prišel vozit, sam problem je v tem ko bo tak "novinec" prišel na dve dirki (ali vsaj na eno :)), pa ko bo na stopničkah videl vedno ene in iste ljudi (ki roko na srce, dobr peljejo in jim dosti ne sežemo niti do kolen, za katere se gre se tak ve, če pa ne se pa naj pogledajo rezultati kakega slaloma), to potem v praksi pomeni, da nagrade dobijo vedno isti ljudje, kar pomeni, da bo posledično čar nagrad izpuhtel in je kot da jih sploh na začetku nebi ponudil (pa daleč od tega,da nebi privoščil draganu nagrade, nasprotno saj si jo zasluži, pa tud če ni tako dober voznik, ampak ima pač dobro narjen avto, sej ma vsak možnost nardit dobr avto (z mal znanja, pa vez), pa je pač to nagrada za dober avto (al pa kakrkol), torej problem bo pri ostalih, ki ne bojo meli (ne vem kak bi drugač rekel) nič od tega, sicer pa kot omenjeno si pa tudi aktualni "stopničkarji" (čeprav že zvelčano eni in isti, hecam se :D:D) zaslužijo nagrade, pa čist prav je tako, je pač treba delat in imet izkušnje. Ne vem treba premislit :).
Sicer je pa tko, da če jih pride preveč bo nov problem. Kako izvest AS v enem dnevu. Smile

PS: hemi .. daleč od tega da je letos prvi slalom. Slalomi so bli pomojm prej k dragi v SLO. Sam je bla zadnji dve leti žal kriza.
Sem samo slišal kako je to zgledal (preveč tekmovalcev) še za časa YU, pa bi res rad videl kako je to bilo videt v živo :D. Ja so pa slalomi prisotni že kar dosti časa, sam žal sem bil takrat še (pre)"smrkav", da bi se jih udeležil kot tekmovalec.
Kot sem že na Zup racingu komentiral : upam da mi uspe prit na èimveè avtoslalomskih prireditev,rad bi videl èe je zadnji pogon kaj konkurenèen proti majhnim okretnim avtomobilom,sicer v vsakem primeru bom zabaval gledalce z driftalnjem po progi,tako da bo to ubistvu trening zame in avto Very Happy

Honde so primerne za avtoslalom bolj kot si fantje tukaj mislijo,lahke so,dovolj moène,okretne v ovinkih,tako da spodbujam hondaše da se nehajo samo naravnost vozit in po forumih ovinke polagat....štoparica in proga ki je zanimiva (do te mere da so vsi prepoteni ko pridejo ven iz avta) je recept za pravo zabavo in spoznavanje avta v razliènih okolišèinah vožnje.

Upam da bo letos udeležba velika....z moje strani obljubim da bom probal poskrbeti za zabavo gledalcev Exclamation

Mogoèe bi bila udeležba veèja èe bi imeli avtoslalom še v ljubljani in v logatcu ( na dirkališèu),ubistvu sem preprièan da bi bila udeležba velika.
Boš delal Ircarju konkurenco :), drugač pa zna bit zanimiv z zadnjim pogonom. Z napisanim se strinjam in bi takoj podpisal.
Vse kar jaz trenutno vem o tej temi je to, da naj bi končno v SLO oživel tudi avtoslalom. To pomeni, da naj bi bil v sklopu AŠ2005, iz česar sledi, da bo skupni pravilnik, skupna tehnična pravila ter možnosti za klube, da začno delati več in bolj zanimive, številčnejše, s sponzorji in več gledalci podprte avtoslalome v Sloveniji.

V Slo je tudi problem s prostorom za avtoslalome. Dosedanji organizatorji so se sicer res trudili, a potrebne so tudi drugačne, bolj odprte proge, ki so zanimive za gledalce. To je začarani krog: dobra prireditev = sponzor, dober sponzor = dobra prireditev, vse to skpaj = veliko gledalcev.
Veliko gledalcev = več $$$, je naslednjič še boljša prireditev...

Za primer si lahko vzamemo avtoslalome, ki smo jih lepili tudi na ta forum.
http://www.publicrace.com/modules/newbb ... 78&forum=3

Toliko iz moje strani...če pa kdo od vodilnih za avtoslalom tukaj, pa le naj kaj pripiše.
Ja drži, da so bili pogovori/dogovori v smeri AŠja. Je pa stvar komplicirana (tako kot je bilo z dragi). Tu se pojavi dodaten problem "odtujitve" teh športov. Torej zvišanje štratnin, potrebne licence, torej na kratko višji stroški. Je sicer dobro, da so se uvedle licence, ampak za "amaterje" se to sliši preveč profesionalno (čeprav ni bav bav) in ga še dodatno odvrne od tekmovanja. Torej zaenkrat mislim, da se še ne ve ali bodo slalomi (sicer je blo dosti truda časa, no pa sej je tak poznano, vloženega v to da bi bili pod AŠjem) izvedeni tako kot sedaj torej klubske dirke (ali nekaj v tem smislu, mi je iz glave padlo), ali pa pod AŠjem in s prvenstvom (treba preučit AŠjeve zahteve, ki jih jaz ne poznam dovolj dobro).

Hvala tudi za naliMovo podporo s podatki o slalomih v tej temi: http://www.mobisux.com/tabla/showflat.p ... /0#2371632

Torej upam, da bo (ne samo slalom) motošport pri nas zaživel in se dvignil na nivo ker je bil včasih, ali je drugod po svetu. Vsi vabljeni na slalome, rallye, drage, avtokrose,...... kot tekmovalci, ekipa ali gledalci. Če pa ne, pa "samo" na sodelovanje na različne "motošport" forume :).

Aja pa zgornji citati so iz tem, ki jih najdete na ("konkurenčnih") forumih:
http://www.mobisux.com/tabla/showflat.p ... /0#2371632
http://www.zup-racing.com/forum/viewtop ... ght=slalom
http://rk.avtomobilizem.com/renaultforu ... php?t=5845
http://www.avtomobilizem.com/forum/view ... hp?t=40983
http://www.hondaclub-si.com/forum/viewt ... d4e0eac184
http://www.publicrace.com/modules/newbb ... 90&forum=3
http://www.bravoslo.com/forum/viewtopic ... 2351#p2351

Da ne bo zamere kar se "reklame" konkurenčnih forumov tiče, mislim da ni nič narobe, če so na vseh teh forumih povezave na konkurenco in obratno.

LP, Primož
Avtoslalom? Več na: www.amd-sempeter.si
Uporabniški avatar
Pugi
N2O addiction team founder
Prispevkov: 2148
Pridružen: 07 Okt 2004, 13:06
Kraj: Turbolandija
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pugi »

Fak stari, ej tole je pa tumač. Res maš voljo in cajt ;) Jes žal ne morm prebrat, ampak bom pa pršu kak avtoslalom pogledat... Ni panike, ker tisti forumi rečmo da niso konkurenčni #-o
1 hors v gobec pa 300 pod haubo, pa maš rešen. Večje, k sta obe številke, bolj maš rešen.
loopz
Pejnourt
Prispevkov: 18
Pridružen: 12 Okt 2004, 12:02

Odgovor Napisal/-a loopz »

Tut js ni šanse, da preberem tole, se pa bom oglasu na kak avtoslalom, samo ročno bo treba mal našponat :D ...
mloncar
Uradni fotograf kluba ZUP racing
Prispevkov: 732
Pridružen: 18 Mar 2005, 14:48
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mloncar »

matr, tokrat si se pa res razpisu (čeprav sem navajen tvojih dolgih postov) je pa tame rekorden ;) eneparkrat sm se zgubil vmes, ampak sm prebral od začetka do konca \:D/

lansko leto sem si prvič ogledal avtoslalom (MB) in dobil sem veselje do te panoge, tko de letos sem imam namen udeležit čimveč slalomov. nekih stroškov za začetek res ne bom meu (vozil bom z R5 krampus ](*,) ).. ..za začetek bo dober tut čist standardn avto z mal boljšimi sedeži (od GTt) in pa drug volan.

se mi pa zelo dopad ideja o organiziranju AS na mobikrogu, kjer bi bilo pomoje dost zanimanja tudi iz strani drifterjev :D, kajti te odlike avtoslaloma se poslužujejo tudi v tujini (vsaj kolikor sm brsku po netu).

za konec.. ..upam, da bo letošnja sezona uspela in da bomo na štartu vseh avtoslalomov videli večje število tekmovalcel (oz udeležencev) kot prejšnja leta.
Dizel za ogrevanje,
Plin za kuhanje,
Bencin za avtomobile :-)
mloncar
Uradni fotograf kluba ZUP racing
Prispevkov: 732
Pridružen: 18 Mar 2005, 14:48
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mloncar »

predlog pravilnika za avtoslalom.. ..KLIK
Dizel za ogrevanje,
Plin za kuhanje,
Bencin za avtomobile :-)
Uporabniški avatar
u-r-o-s
Pawa user
Prispevkov: 104
Pridružen: 02 Okt 2005, 13:39
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a u-r-o-s »

Mater Primož tole si se pa res razpisal!
LP, Uroš.
croma_man
AMZS addicted
Prispevkov: 955
Pridružen: 30 Nov 2005, 16:28
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a croma_man »

litanije matere božje, škorc - vedn na slabš ti gre, še mal pa boš lahk knjigo napisu :D:D
mloncar
Uradni fotograf kluba ZUP racing
Prispevkov: 732
Pridružen: 18 Mar 2005, 14:48
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mloncar »

croma_man napisal/-a:litanije matere božje, škorc - vedn na slabš ti gre, še mal pa boš lahk knjigo napisu :D:D
pa ne eno.. ..vsak post nova knjiga \:D/
Dizel za ogrevanje,
Plin za kuhanje,
Bencin za avtomobile :-)
Uporabniški avatar
schkorc
Romanopisec, zato tudi tako dolga titula
Prispevkov: 187
Pridružen: 24 Okt 2005, 01:42
Kraj: Prebold

Odgovor Napisal/-a schkorc »

Lep pozdrav

Spet je napočil čas, ko se mi zdi, da je primerno, da se oglasim :D.
Za začetek naj povem, da (glede na to kako sem si jaz zamislil to "mojo" temo) sem sfalil naslov teme. Pravilnejši naslov te teme (glede na problematiko, ki sem jo hotel obravnavati) bi se moral glasiti: Problematika motošporta pri nas (zato bo naslov spremenjnen).

No v bistvu bi lahko naslovu dodal še marsikaj, glede na to o čem vse teče (bi/bo tekla) debata.

Naj povem, da glede na to, da so me dosedaj (nekateri) forumi (sploh nekatere teme) zelo zabavali in spravljali v smeh, sem se sedaj odločil, da nekak "forumskim skupnostim" vrnem delček zabave.
Na kratko povedano, bi rad v tej temi mogoče koga od vas (s premislekom) spravil v smeh.

No pa da ne bom predolg :)

LP, Primož
Avtoslalom? Več na: www.amd-sempeter.si
Uporabniški avatar
schkorc
Romanopisec, zato tudi tako dolga titula
Prispevkov: 187
Pridružen: 24 Okt 2005, 01:42
Kraj: Prebold

Odgovor Napisal/-a schkorc »

Lep pozdrav :)

Dosedanji moji posti so bili (vsaj po večini) dolgi.
matr, tokrat si se pa res razpisu (čeprav sem navajen tvojih dolgih postov) je pa tame rekorden Wink
No sklenil sem, da se popravim, in bom poskušal, da ne bom pisal (pre)dolgih postov.

Pa prosim, da ljudje ki bi radi sodelovali na temo problematika motošporta in so prebrali moja

dva "ta dolga" posta preskočijo nekaj naslednjih postov, razen če imate voljo.
@ schkorc en nasvet za začetek...poskusi vse misli strnit v 10% tvojga teksta...ker sem prepričan, da 98% folka takih sestavkov ne bere...posledično spet nisi nič povedal...žal
@zoranwagen: Se popolnoma strinjam s čisto vsem kar si napisal (ne samo s tem kar je zgoraj citirano) in vem, da je v resnici tak kot si napisal (to dokazujejo tudi spodnji replyi na moja dolga posta)
žal nisem bral tovjega sestavka, cist predolg
pak stari, ej tole je pa tumač. Res maš voljo in cajt Wink Jes žal ne morm prebrat, ampak bom pa pršu kak avtoslalom pogledat...
Tut js ni šanse, da preberem tole
Nisem mislu nič slabega s tem ko sem prilepil citate replyev, so pač edini ki so "javno" povedal po resnici, vem pa da jih večina ni prebrala.

No ravno zato (da bo mogoče vseeno bral moje poste) ne bom predolg :).

LP, Primož
Avtoslalom? Več na: www.amd-sempeter.si
Uporabniški avatar
schkorc
Romanopisec, zato tudi tako dolga titula
Prispevkov: 187
Pridružen: 24 Okt 2005, 01:42
Kraj: Prebold

Odgovor Napisal/-a schkorc »

Lep dober večer :)

Upam da se dovolj trudim, da niso posti predolgi :).

Se spomnite IRCa (al pa zdaj messengerja)? Kak je zgledal potek debate? Mislim, da v večini primerov zgleda potek debate na "naših" forumih na zelo podoben način (aja pa IRCanje je baje na forumih "prepovedano"). Kaj ima tvornik/prejemnik besedila od debate preko messengerja/IRCa? Načeloma pogovor, ki se (načeloma) shrani na eno zlo zanimivo (pozabljivo) mesto: glavo (no al pa spominske celice). Torej debata poteka, sčasoma pa se pozabi (dobr sej nekateri si shranjujejo debate, ampak dostop do teh debat je zaprt)
Internetne strani nudijo načeloma neke stalne (vedno dosegljive) informacije, ki so načeloma "večne" (se ne zbrišejo), ampak nekak ni mogoče dodajati svojih idej, zamisli,... (pustmo komentarje).
Forumi so pa neki pol, pol. V bistvu se zbirajo informacije, mnenja, dajejo se komentarji,... Kje torej piše kako dolg bi naj bil post? Za moje pojme je post dovolj dolg takrat, ko si nekaj povedal ali z eno besedo ali pa več. Recimo članki so (nekateri) zlo zanimivi, veliko jih ne gre brat, ker so predolgi. Nekateri pa v njih razberejo koristne informacije. Zakaj nebi debate na forumih zgledale na tak način, da bi tvorci besedil pisali neke vrste članke iz katerih bi tudi lahko kaj zvedel? Ne vem mislim, da bi bli taki posti dost bolj v pomoč.

Premislite

LP, Primož
Avtoslalom? Več na: www.amd-sempeter.si
Uporabniški avatar
schkorc
Romanopisec, zato tudi tako dolga titula
Prispevkov: 187
Pridružen: 24 Okt 2005, 01:42
Kraj: Prebold

Odgovor Napisal/-a schkorc »

In spet en lep dober večer :)

Je že kdo kaj premišljeval? Sej vem, da sem tečen, mogoč bo boljš da, ko bom nehal pisat, da se potegnem iz forumov za nedoločen čas :) (al pa si spremenim nick :)).

V prejšnem postu sem razlagal o dolžini in smislu postov. Hotu sem povedat, da se po večini z replyi ne pove nič pametnega (obstaja ogromno izjem).Konkreten primer je reply na enega od ("aktualnih") dolgih postov v temi: Problematika
avtoslalomov.
Slika
(če kdo ne vidi v replyu je smeško, ki se praska po bradi)

Jst sem porabil 3 ure, da sem napisal prvi post, potem pa pade takle reply. Sej ni nič narobe z njim, pa daleč od tega, da bi bil jezen na avtorja (če lahk uporabim to besedo) tega posta (če lahk uporabim to besedo). Odkrito povedano (sicer sem sam kriv, ker sem pod prvo falil naslov, pod drugo se narobe lotil pisanja posta) jst sploh nisem mel namena, da bi kdorkoli sploh replyal na moj post, v bistvu sem hotu (še enkrat ponavljam, da sem pisal o narobni stvari) dat kost za glodanje, se pravi v razmislek problem motošporta pri nas.
Ampak tak reply. Zdej mi pa nej en pove, kaj si naj (recimo glede na vse kar sem napisal) jst pomagam s smeškotom, ki se "čoha" po bradi? Mislim dobr sej sem se spet (sem navajen iz ostalih tem po večini forumov) nasmejal do solz, ampak kar se pa ostalega tiče pa nimam pojma kaj naj s tem smeškom. Mogoče bi blo bolje da bi se jaz nad seboj zamislil :D.

@birk: Peace man, nisem nič slabga hotu, dam za peer ob priliki :).

LP, Primož
Zadnjič spremenil schkorc, dne 22 Feb 2006, 03:15, skupaj popravljeno 1 krat.
Avtoslalom? Več na: www.amd-sempeter.si
Uporabniški avatar
schkorc
Romanopisec, zato tudi tako dolga titula
Prispevkov: 187
Pridružen: 24 Okt 2005, 01:42
Kraj: Prebold

Odgovor Napisal/-a schkorc »

Dobro (zgodnje) jutro

Še kr se trudim pisat krajše poste :).

Torej kot sem že nekje med prejšnimi posti omenil ne vem kak smisel imajo replyi v smislu smeškotov, in odgovorov v smislu: o hudo stari, QL,... in ostalih "IRCarskih" stavkov.
Kot smo ugotovili, jih večina ne bere daljših besedil (po resnici povejte kdo prebere pogoje licence pri namestitvi kakega programa, al pa pri registraciji na kak forum). Ampak dejstvo pa je (poleg tega dejstva, da (pre)dolgi posti niso praktično nič vredni, ker se ne berejo), da ni problema s (pre)dolgimi temami.
No zdej mi nej pa en pove kak smisel ma tema (tiste večinske, ne tiste pametne, ki jih praktično ni) s 5,10,20 ali večimi stranmi? Pa ne vem, jst raj PREBEREM en dolg sestavek, kot pa da se cel dan (ali več) prebijam skozi brezvezne poste iz strani do strani. Pol pa na prvi strani neki zveš, pa v enem postu na tretji strani, pa na peti čist na koncu strani in tako dalje.
Vem pa, da večina tistih, ki se jim ne ljubi brat takih kolobocij kot jih jst čorglam, spremljajo teme s xy stranmi in preberejo večino postov (ker so kratki, čeprav porazdeljeni na več strani nanese mogoče količinsko tolk kot zgleda dolgi post).
Matr kaj bluzim. A ma kdo kakšno idejo za moj novi nick? :D

LP
Avtoslalom? Več na: www.amd-sempeter.si
Uporabniški avatar
schkorc
Romanopisec, zato tudi tako dolga titula
Prispevkov: 187
Pridružen: 24 Okt 2005, 01:42
Kraj: Prebold

Odgovor Napisal/-a schkorc »

Dobro jutro

A se je kdo vprašal kak bi zgledal, če nebi ble knjige napisane v taki obliki kot so? Na vsaki strani bi blo recimo en kratek stavek, na kaki mogoče samo smeško, pa ene 5000 strani. Matr bi blo zanimiv, skor tak kot zgledajo "naši" forumi :). Kolk enga brezveznga listanja. Aja pa jst se zavedam, da forum ni knjiga :). No po drug stran pa vsakemu paše drugačna stvar, tak kot nekteri raj gledajo nadaljevanke eni pa raje pogledajo film.
No zarad teh razlogov dost ljudi manj spremlja forume in na njih ne sodeluje oziroma jih zapusti, ker se enostavno (po mojem) naveliča brat stalno ene in iste replye oziroma razplete tem/debat.
No vsaj jst sem se naveličal. In malo forumov, kotičkov, tem je takih, da komaj čakam, da kaj novega preberem, dobim kako novo zamisel,... No praviloma je takih tem malo, razlogov zato pa ne vem. Ne vem, jst večinoma ne pišem (onesnažujem in tratim prostora po strežnikih) po nepotrebnem. Če se mi zdi, da mam kaj pametnega za povedat, to povem, drugače sem pa v stanju: set to opazovalec/bralec.

Sej že ne vem več kaj bi pisal.
Kak se vam zdi nick taciturn? :)

LP
Avtoslalom? Več na: www.amd-sempeter.si
Uporabniški avatar
schkorc
Romanopisec, zato tudi tako dolga titula
Prispevkov: 187
Pridružen: 24 Okt 2005, 01:42
Kraj: Prebold

Odgovor Napisal/-a schkorc »

Lahk bi napisal še ene par postov, ampak se mi jih res ne da, upam da ste dojeli, da mi je nesmiselno pisat kratke poste, ker hočem povedat velik, na kratk ne znam skrčit, ker pol se mi zdi da povem premal, tak da sej bom poskušal (tak kot sem do zdaj) ne pisat, če bom pa čutil potrebo pa bo kar pač bo.
Pa tale tema je obešena na večih forumih in mi je lažje copy/pasteat en dolgi post, kot pa žmnj krajših :).

LP, Primož
Avtoslalom? Več na: www.amd-sempeter.si
Uporabniški avatar
schkorc
Romanopisec, zato tudi tako dolga titula
Prispevkov: 187
Pridružen: 24 Okt 2005, 01:42
Kraj: Prebold

Odgovor Napisal/-a schkorc »

Zdravo (upam, da za ta večer zadnjič)

Mislim, da bo ta post malo daljši (pa ne predolg ker sem že rahlo utrujen).

Samo na kratko o slalomih. Še enkrat priznam, da sem se napačno lotil pisanja tistih dveh dolgih postov. Slalomi (po vsej verjetnosti) letos bodo, stvari so se pripravljale že nekaj časa, proge verjetn bodo, tud reklama bo, tud ni straha, da ne bo tekmovalcev, me je pa strah da ne bo gledalcev. Zato sem že na začetku te teme hotel, prikazati problem (ne)zanimanja za motošport.


Da se vrnem na "mojo" temo. Kot sem povedal sem sfalil že z naslovom, ker se mi zdi nesmiselno odpirat novo temo, bom tej temi popravil naslov. Torej zanima problematika motošporta pri nas. Rad bi predvsem dal problematiko vam v razmislek, seveda pa so komentarji zaželjeni (tud če so v obliki smeška :D).

Trenutna situacija motošporta pri nas, se mi zdi bolj na podnu. Zakaj? Dobr pustmo zaenkrat rally, CHD, GHD pri miru. Gremo na amaterske dirke torej dragrace in avtoslalomi. Kot sem opazil (in pričakoval) so se pojavili problemi glede na trenutni pravilnik, po katerem bi se naj izvjal drag race v SLO in na podoben pravilnik za slalome. Glede na to, da ma vajeti glede motošporta v roki AŠ2005 in glede na to, da ostale prebivalce naše kokoške bolj mal zanima motošport je bolj malo manevrirnega prostora, kar se tiče dela mimo AŠja. Torej osebno vidim problem v tem, da širša publika nima interesa "sodelovati". In zbiram predloge, kako postavit naše prebivalce in jim približat motošport na podobn nivo kot nogomet (dobr dost nižje ampak za primerjavo)?

Ob prelistavanju ene izmed moto revij sem zasledil med pregledom člankov izpred let članek z naslovom: Ljublej vabi
V nedeljo, 3.avgusta nikamor drugam. Na Ljubeljlju bodo močno zanimive mednarodne avtomobilske in motociklistične gorske dirke. (št.6,junij 1958)
Vprašanje kako spravit ljudi na tak nivo kot so bili pred 50imi leti ali manj nazaj? Dobr sej je res, da je leta 1957 blo pri nas glih 5000 motornih vozil, in je to blo neki novga pa zanimivga, pa da je blo redko pa težko dostopno,... Ampak zdaj ko je pa dostopno (mislim motorna vozila), pa je to zgolj prevozno sredstvo in to je po večini to (izvzamimo skakanja po zadnjih sedežih in podobne :)).

A ste gledal kake stare rally posnetke (če ne, zna bit kak Ragnotti zanimiv)? Ko je ljudi (obiskovalcev) tolk, da je vse črn, pa vse je tako noro kot ene kure, ki bi jih spustu na en vrt. Ne vem dobim občutek, kot da takrat za njih ni obstajal nič drugega kot sam tiste dirke, tak kot, da fuzbala sploh ni. Folk je norel kot zdaj na tribunah na nogometu, formuli,... Dobr res je, da je v večjih državah več ljudi in da je lažje najdit več ljudi z enakim interesim.
No, po mojem bi blo treba mal bolj "promoviorat" naš motošport, pa pokazat babicam, pa tetam, pa mamam,... da to ni nič tako slabga kot kradet po bankah, pa pobivat ljudi. Ko bomo dosegli to (pa še kaj zraven) pol se bomo pa po mojem lahk o kakšni "resnosti" pogovarjal.
Konreten primer trenutno je AŠ. Zdi se, da trenutno ne delajo nič drugega kot zatirajo razvoj, obstanek motošporta pri nas. Dragracerji grozijo, da bodo pobegnali z države, slalomisti še sploh začeli nismo dodobra, pa so nam že postavli kar nekaj zahtev/omejitev, tak da ne vem.Kot se je izkazalo, se prireditev (tekmovanj) mimo AŠja ne da speljat. V bistvu sej ni tako hudo, ampak lahk bi blo pa boljš. Sam dokler se bo samo jokalo po forumih (tako kot trenutno delam jaz) se bodo stvari bolj slabo kam premikale. Namesto, da se po forumih začenjajo/nadaljujejo kregarije (v bistvu imamo pa vsi iste interese in cilje) bi blo bolj smiselno stopit skup, zbobnat eno odmevno stvar, predstavit problematiko širšemu krogu, mogoč bi pa lahk pol našli kak skupen jezik.

Tud jst mam svoje zamisli kaj bi rad organiziral, ampak trenutno glede na to kako stvar stoji (motoristi so itak najhujši divjaki baje) sploh raje ne probam hodit okol pa poskušat spravit stvari na noge. Ko pa bodo babice na vasi govorile, veš moj vnuček pa tam tekmuje v eni (še ne vem na kak način predstavit/promovirat panoge motošporta) vožnji, pa zarad tega pol ne nori več po cesti, (na kratko, ko bi bil motošport pri nas nekaj dobrega in ne slabega) pol pa pomojem ni problema z nobeno dirko, pa mogoč kakim dirkališčem, ...Rabmo podporo množic, pa tud množica lahk nekaj reče, ima besedo, ne pa peščica ljudi, ki zdaj hodi po AŠju pa stoka, pol pa dobiva klofute še tu po forumih.

Torej ne smemo tolk jokat tu po forumih, ker nas babice, strici, sosedje, politiki,... ne slišjo ampak je treba verjetn kak drugač začet. Kot prvo prikazat ljudem da smo QL guys, probat dirke (sploh ulične) prestavt v legalo (posledično se znebimo naziva divjakov), probat spremenit kulturo street racerjev,.... Čeprav kratkoročno mislim da težko do pretežno neizvedljiv cilj. Pol pa vsi dirke organizirat, pa bomo sam dirkal. Po forumih bojo pa začel pisat kaj je vzrok obupnemu padcu obiskanosti fuzbala :D HAHAHA :D, pol sem se pa zbudu :).

Eh zdej pa skoz pazim na to, da ne bom predolgi post napisal pa kr neki nepovezano klofam po tipkovnic. No trenutno sem preutrujen, pa bom naslednjič nadeljeval.

LP, Primož
Avtoslalom? Več na: www.amd-sempeter.si
croma_man
AMZS addicted
Prispevkov: 955
Pridružen: 30 Nov 2005, 16:28
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a croma_man »

Škorc si zasluži titulo Pridigar :D:D
Odgovori